Németország: a szemét visszakerül származási helyére

1 perc

2007.01.25. 16:49

A németországi szemétbálák ügyéhez hasonló estek megelőzése érdekében a nemzetközi együttműködés szorosabbá tételét szorgalmazta Michael Müller, a Német Szövetségi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Reaktorbiztonsági Minisztérium politikai államtitkára csütörtökön Budapesten.

Michael Müller, a német szövetségi kormány képviselője minderről sajtótájékoztatón beszélt annak a tárgyalásnak a szünetében, amelyet Kovács Kálmánnal, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkárával folytatott, elsősorban az európai uniós német elnökség környezetpolitikai terveiről.
 
Kovács Kálmán beszámolója szerint Michael Müller a tanácskozáson arról biztosította, hogy Németország célja nem csak a jelenlegi "kellemetlen" ügy megoldása, hanem a hasonló esetek megelőzése is. 

Közösen meg kell keresni azokat a jogi eszközöket, amelyekkel kiszűrhetők az ilyen bűncselekmények - mondta a magyar államtitkár hivatkozva Michael Müller véleményére. A német államtitkár beszámolt arról, hogy tudomása szerint a magyar hatóságok 19 helyen 4800 tonnányi szemétbálát találtak, amelynek egy részéről már be is bizonyosodott, hogy német eredetű.
 
Jelezte: az eddig feltárt származási helyen, Baden-Württemberg tartományban egy hulladékügynökség vizsgálja azokat az információkat, amelyeket a magyar kormánytól kapnak. Bűncselekményről van szó, a német kormány eszerint jár el. Az államtitkár hangoztatta: kormányuk gondoskodik arról, hogy minden Németországból származó szemét visszakerüljön származási helyére.
 
Michael Müller kitért az újságírók azon kérdései elől, amelyek a hulladék visszaszállításának idejét firtatták. Csak annyit mondott, hogy Németország komolyan veszi a kérdést, és mindent megtesz a jogi eljárás felgyorsítása érdekében.
 
A német kormány együttműködő hozzáállását jellemezve emlékeztetett Hans Peter Schiff budapesti nagykövet keddi tárgyalására a magyar miniszterrel, illetve arra, hogy technikai nehézségek ellenére a csütörtöki kétoldali államtitkári tanácskozás mégis létrejött. A kedvezőtlen időjárás miatt a német államtitkár repülőgépe délelőtt nem szállt fel, és a délutáni utazás lehetősége is kérdés volt.
 
Kovács Kálmán szólt arról, hogy a tárgyalásuk másik napirendi pontjaként energetikai és klímavédelmi témákat érintettek. A német kormányzat erre a két területre kíván összpontosítani az elkövetkező fél éves uniós elnöksége során.
 
A magyar államtitkár megjegyezte, hogy a megújuló energiaforrások elterjedésének elősegítésére német-magyar technológiai és gazdasági együttműködést kívánnak létrehozni.