A Tubesen felépül a NATO-radarállomás

3 perc

2007.03.07. 12:07

A Tubesen megépülhet a NATO-radar, mivel a pécsiek népszavazásukon nem utasították el a lokátor felépítését - jelentette be Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Zengő Tubes
A magyar légtér biztonságával foglalkozó szakemberek már a kilencvenes évek első felében kimutatták, hogy az ország már nem sokáig képes teljesíteni a légi felderítési követelményeket. Az érvekkel alig-alig alátámasztott Tubes-ellenesség odáig fajult, hogy félő, a gondos előkészítés és a nyilvánvalóan erős szakmai indoklás ellenére újabb meghátrálás következhet. Közben az idő múlik, a NATO türelme fogy, a radart pedig már gyártják. HAUTZINGER GYULA katonai szakértő írása a HVG-ben.

A kormány felhatalmazta a honvédelmi minisztert, hogy kezdje meg a NATO-val a tárgyalásokat a lokátor megépítéséről és a katonai szövetség által biztosított források felhasználásáról - közölte az államtitkár.

A Tubes-hegyre tervezett katonai lokátor építésével kapcsolatos vasárnapi pécsi népszavazás érvénytelen lett, a szavazók többsége azonban elutasította a fejlesztést. A választásra jogosult 127 128 állampolgár 32,51 százaléka, azaz összesen 41 328 járult az urnák elé. Az érvényes szavazatokat leadott választók 94,3 százaléka, azaz 38 870 elutasította az építkezést, 5,7 százalékuk, azaz 2343 ember pedig támogatta azt. A szavazatok közül 87 érvénytelen volt, 28 pedig nem került az urnákba. A referendum érvényességéhez a választópolgárok több mint felének részvételére lett volna szükség. A pécsiek a következő kérdésre adhattak választ: "Egyetért-e ön azzal, hogy a pécsi építési szabályzat és a szabályozási terv módosuljon akként, hogy Pécs közigazgatási határán belül ne épülhessen katonai radar?".

Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) szóvivője kijelentette: nem fogadják el a döntést, a pécsi önkormányzat vezetőitől pedig konkrét lépéseket várnak a Tubes védelme érdekében. Tasnádi Péter, a baranyai megyeszékhely polgármestere azt mondta: az álláspontok részletes és pontos ismeretében döntenek arról, mit tesznek a közeljövőben. Változatlanul fenntartom azt az állításomat, hogy a kialakult helyzetben tudomásul kell vennünk az ellenzők népes táborának véleményét. Mindez azonban nem jelentheti azt, hogy Pécs városának vezetése ebben az ügyben nem jogkövető magatartást folytat. Be kell látnunk, e pillanatban a döntés a kormányzat kezében van - hangsúlyozta. A politikus hozzátette: "A referendum érvénytelenségével az a politikai és jogi mozgástér, amely rendelkezésünkre állt, mára nagyon beszűkült. (...) A jelenlegi helyzetet úgy értelmezni, hogy a referendum kezdeményezői olyan mérvű győzelmet arattak amely jogilag bárkit bármire kötelezne, több mint nagyvonalú megközelítése a mai problémának".

A Honvédelmi Minisztérium már vasárnap este közleményben tudatta: álláspontjuk szerint a népszavazás azt tanúsítja, hogy a választópolgárok döntő többsége szerint nincs akadálya a Magyar Köztársaság légterét és a légi közlekedést biztosító radarállomás megépítésének. "A pécsi lakosság állásfoglalásának kialakításhoz megfelelő tájékoztatást kapott, ami elegendőnek bizonyult a megalapozott döntés meghozatalához" - olvasható a közleményben. Hozzátették: a kormány rövid időn belül határoz a megépítés teendőiről.

A Tubesre tervezett radarral kapcsolatos vasárnapi, pécsi népszavazás eredménye bár politikailag és erkölcsileg köti az önkormányzatot, jogilag nem akadályozza a beruházást - mondta Szikinger István alkotmányjogász hétfőn. Jogilag egyértelmű a helyzet. Ha valami érvénytelen, akkor azt annak kell tekinteni, és az senkit semmire nem kötelez, vagyis ennek következtében az eredeti döntés megvalósulhat - fogalmazott a szakember, akit a távirati iroda arról kérdezett, hogy a referendum végeredményének ismeretében milyen megoldás várható az ügyben. Szikinger István szerint a kérdés politikai oldalát tekintve a pécsi közgyűlésen múlik, miként értelmezi az eredményt. Felléphet, kezdeményezhet, tiltakozhat. Ha ezt az álláspontot az egész közgyűlés magáévá teszi, nem közvetlenül az az érdekes, ki hogyan szavazott - tette hozzá az alkotmányjogász. A szakember megjegyezte: ha a közgyűlés az érvénytelen referendum ellenére módosítaná a területrendezési tervet, és úgy,
hogy nem épülhet radar a Tubesen, akkor a fejlesztés ott nem valósulhat meg. Persze az is kérdés, az érintett terület kinek a tulajdonában van. Szikinger István ugyanakkor rámutatott: ha van egy hatályos döntés, és annak megfelelően elkezdik a beruházást, bármilyen ezzel ellentétes döntés kártérítési felelősséget vált ki, vagyis a honvédelmi tárca akár kártérítési igénnyel is felléphet a várossal szemben.