Napirend előtt: Gyurcsány és a reakciók

3 perc

2007.03.19. 13:23

A miniszterelnök kijelentette: érvényes és eredményes népszavazás végeredményét a kormány magára nézve kötelezőnek ismeri el. Szerinte az országot járatja le az, aki március 15-én a kormány elkergetéséről beszél. Navracsics válaszában azt mondta, pártja nem védi az árpádsávos zászlót, az árpádsávos zászló - van.

Érvényes és eredményes népszavazás végeredményét a kormány magára nézve kötelezőnek ismeri el - hangsúlyozta a kormányfő napirend előtti felszólalásában a Parlamentben hétfőn. Végső soron összetartozunk, végső soron felelősek vagyunk egymásért - jelentette ki  arra szólítva fel a Fideszt és a KDNP-t, hogy kevélység helyett tanúsítson jámborságot, erőszaktevés helyett hívjon fel nyugalomra, pártoskodó nemzeti ünnepek helyett hívjon föl összefogásra".

A miniszterelnök köszönetet mondott a magyar polgároknak nyugodt, higgadt magatartásukért, illetve azért a "belátó elfogadásért" amivel a kormány "nem könnyű politikájára" tekintenek. Elismerte: a változások sokszor nem kis próbatétel elé állítják polgárokat, akik viselik az átalakulásokkal járó áldozatokat.

Gyurcsány Ferenc szerint méltatlan és Magyarországot megszégyeníti, ha a legnagyobb ellenzéki párt elnöke március 15-én a kormány elkergetéséről beszél. Hozzátette: nem kell kettős beszédet használni.

A miniszterelnök szerint soha a rendszerváltás óta nem keveredett össze ennyire a parlamentáris politika és a parlamenten kívül maradt ellenzék eszközeinek tárháza. "Soha ilyen radikális felszólítást az emberek nem hallottak arra, hogy szinte bármilyen eszközzel neki lehet menni a kormánynak, hogy semmi nem számít, csak a végeredmény" - mondta.

Kijelentette: mára szinte kibogozhatatlanul összekeveredett a hagyományos tisztességes jobbközép politika a parlament nagyobbik ellenzéki pártjában a szélsőséges radikális populista politikával, a magyar konzervativizmus folytatására érdemes egyik párt "kokettál az antiszemitizmus vádját folyamatosan magára vonzó jobboldali radikálisokkal".

"A kormány megbuktatását célzó ellenzéki politika megbukott" - jelentette ki Gyurcsány, aki szerint először akkor vallott kudarcot a Fidesz, amikor az ultimátum ellenére az Országgyűlés többsége bizalmat szavazott a kormánynak. Másodszor pedig akkor, amikor az utcán sem sikerült megbuktatni a kormányt.

Nem kellene foglalkozni Orbán Viktorral - reagált Kuncze Gábor (SZDSZ), aki szerint, amit a Fidesz elnöke csinál, nem szól másról, mint arról "az eszement sértettségről", hogy elvesztett két választást, ezért mindent elkövet annak érdekében, hogy parlamenten kívüli eszközökkel kikényszerítse a kormány megbuktatását. Véleménye szerint a Fidesz ugyanazt mondja, mint az utcán randalírozók, tehát hogy a kormány nem legitim.

Lendvai Ildikó azt a kérdést tette fel: biztos-e, hogy fenntartható még az "egy a tábor" jelszava, amely azt fejezte ki, egy táborba tartozik mindenki, aki a kormány távozását akarja. Véleménye szerint a többség a nyugalomra szavazott március 15-én.
 
Felszólalásában köszönetet mondott a rendőrségnek, és köszönetet mondott azoknak is, akik szavai szerint "már régen kritikával figyelik Orbán Viktor tevékenységét", de soha nem jutott eszükbe, hogy arénázni menjenek, mert tudják, hogy nem ez a kritika kifejezésének módja.

Ha a miniszterelnök párbeszédet akar, ne támadja a másikat, ne rágalmazza az ellenzéket és annak vezetőjét - ezekkel a gondolatokkal reagált Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője Gyurcsány Ferenc hétfői napirend előtti felszólalására a parlamentben.  Navracsics szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólalásával egy erős politikus képzetét akarta kelteni a televíziónézőkben. Mint mondta, nehéz úgy megalapozni egy párbeszédet, "ha folyamatosan a másikat támadja valaki egy tizenhat perces beszédben". Közölte: pártja nem védi az árpádsávos zászlót, az árpádsávos zászló - van. Hozzátette: ez a zászló nem tiltott önkényuralmi jelkép.

Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője a miniszterelnökhöz intézve szavait azt mondta: Gyurcsány Ferenc és kormánya megbukott. Mint mondta, a kormány háborút visel saját nemzete ellen, de a népszavazással a népnek meglesz a lehetősége arra, hogy beírja az elégtelent a kabinet ellenőrzőjébe.