Elégedett vagy karriereddel? Ne fulladj bele az állóvízbe!

3 perc

2007.03.28. 04:30

Príma fizetés, kellemes környezet, extra juttatások, valami mégis hiányzik. Az anyagi megbecsülés nem minden, annál sokkal fontosabb, hogy úgy érezd, munkád kielégíti becsvágyadat, és tevékenységeddel aktívan hozzájárulsz a vállalat termelékenységéhez. Hogyan, milyen szempontok szerint értékeld karriered alakulását?

Valami hiányzik? Fontos a motiváció
© sxc.hu
Minden munkavállaló életében eljön a pillanat, amikor számot vet addigi karrierjével, összegzi karrierútja legfontosabb állomásait, választ keres kérdéseire: mivel elégedett munkahelyén, illetve melyek azok a célok, amelyeket ugyan kitűzött maga elé, ám még nem sikerült megvalósítania. Íme néhány ötlet, milyen kérdéseket érdemes feltenned magadnak, ha leperegnek előtted a munkával töltött évek!

Mivel vagy elégedett?

Szereted a munkádat? Előfordulhat, hogy a kellemes munkahelyi környezet, a közvetlen, baráti kapcsolat kollégáiddal, vagy a jól kezelhető ügyfelek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy komfortosan érezd magad a vállalatnál. Erre mondják, hogy „minden klappol.” Az sem utolsó szempont, ha feladataid nap mint nap új kihívásokkal szembesítenek, ezért próbára kell tenned képességeidet ahhoz, hogy sikeresen megoldd az esetlegesen felmerülő nehézségeket. Ha van motivációd, és tered is arra, hogy kibontakozz, egy jó darabig valószínűleg nem merül föl benned a gondolat, hogy munkahelyet válts.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Mi hiányzik?

Ha elégedetlen vagy munkahelyeddel, érdemes kiderítened, miért! Hogy szakterületeden megbecsülnek, jól végzed munkádat, és sikerélményekben sem szenvedsz hiányt, még nem jelenti azt, hogy ne tudnál jobban teljesíteni, ha kellően motivált lennél. Unod a mindennapi rutinmunkát? Találd meg, mi ösztönözhetne!

Nézz új kihívások után! Készíts egy listát azokról a célokról, amelyeket a közeljövőben meg szeretnél valósítani – ez lehet előléptetés, vagy egy prominens kliens becserkészése!

Van lehetőséged arra, hogy a hiányosságokat pótold?

Mielőtt úgy döntesz, hogy új állás után nézel, mérlegeld lehetőségeidet, hátha jelenlegi munkahelyeden is meg tudod valósítani azokat a távlati terveket, amelyek továbblendíthetnék karrieredet. Ha ez kilátástalannak tűnik – úgy érzed, nem tudsz többet tanulni a vállalatnál – beszélj főnököddel, kérdezd meg, hogy szóba jöhet-e valamilyen továbbképzés, tréning, amelyen bővíthetnéd ismereteidet! A jó munkaerőt megbecsülik, ezért a vállalatnak is érdekében áll, hogy újabb és újabb tanulási, továbbképzési lehetőségeket biztosítson alkalmazottainak.

Milyen feladatokat kaphatsz?

Azt csinálod, amit szeretnél, mégsem vagy maradéktalanul elégedett, úgy érzed, felpezsdítenéd a munkahelyi állóvizet? Keress olyan feladatokat, amelyek ugyan nem kapcsolódnak szorosan munkakörödhöz, ám szaktudásodnak köszönhetően könnyűszerrel megbirkóznál velük. Ha nem tudod, merre indulj, először kérdezd meg kollégáidat, hogy tudsz-e segíteni nekik valamiben, illetve van-e olyan munkájuk, amellyel gondjaik adódtak, éppen ezért tanácsra van szükségük, esetleg meghallgatnák egy kívülálló véleményét. Ha új ötleteid „születnek” – hogyan dolgozhatnál még hatékonyabban, milyen feladatokat tudnál ellátni jelenlegi munkakörödön kívül -, ne habozz, oszd meg ezeket főnököddel! Találkozz szakmabeliekkel, alakíts ki minél több jól jövedelmező kapcsolatot, mert nem tudhatod, mikor kényszerülsz rá, hogy munkahelyet válts – olyankor ezek a kapcsolatok akár új állást is fialhatnak.

Hogyan, és mikor válts?

Amikor már bebizonyosodik, hogy nem terem babér számodra a vállalatnál, és semmi nem motivál, sőt odáig fajul a helyzet, hogy csak ímmel-ámmal dolgozod, hatékonyságod pedig drasztikusan lecsökken, nos, akkor valóban eljött a változtatás ideje. Használd ki szakmai kapcsolataidat, és érdeklődj ismerőseidnél, hátha tudnak egy üresedésről vagy beajánlanak valakinél. Nem kell lebecsülni ezeket a kapcsolatokat, mert előfordulhat, hogy egy-egy értékes információ – például füles az egyik vállalat állásinterjújáról, - segít új álláshoz. Tartsd nyitva a szemed, és ne szalaszd el az ígéretes ajánlatokat!