Hét trükk, hogyan kelts jó benyomást új munkahelyeden

3 perc

2007.03.14. 05:12

Az első néhány hét minden munkavállaló számára kritikus: ekkor dől el ugyanis, hogy be tud-e illeszkedni egy összeszokott csapatba, kollégái és főnöke elfogadják-e. Ha viselkedése nemtetszést, netán viszolygást vált ki a többiekből, a későbbiekben nehéz dolga lesz: komoly erőfeszítéseket kell tennie, hogy negatív megítélésén - amely esetenként a téves első benyomásokon alapul -változtasson. Ötletek.

Új munkahely, új kihívások
© sxc.hu
Amint belépsz a vállalat ajtaján, rögtön a legnehezebb feladattal szembesülsz: kollégáid árgus szemekkel figyelik, mit csinálsz, hogyan viselkedsz az első munkanapodon. Érdeklődésük érthető, kíváncsiak az új csapattagra, ám ezzel akaratlanul is nehéz helyzetbe hoznak, hiszen látatlanban meg kell felelned elvárásaiknak, amelyeket újoncként még nem ismerhetsz. Hogy ezt az akadályt kiküszöböld, legjobb, ha még az állásinterjún megkérdezed leendő fönöködet, kikkel fogsz együtt dolgozni, mire kell odafigyelned - milyen kérdéseket érdemes kimondatlanul hagynod az első héten, hogy ne te légy az a bizonyos elefánt a porcelánboltban.

Kollégáid minden bizonnyal nem várják el tőled, hogy tökéletes alkalmazottként, hiba nélkül, óramű pontossággal dolgozz, ennek ellenére tegyél meg minden tőled telhetőt, hogy zökkenőmentesen beilleszkedhess a közösségbe: lássák, hogy lelkesen dolgozol és tanulsz, hogy mielőbb elsajátítsd a munkahelyi fortélyokat!

1. Adj magadnak legalább egy hét pihenőt, mielőtt elfoglalnád helyedet az új munkahelyeden, mert ezalatt letisztulnak benned a dolgok: rendszerezheted előző állásod során szerzett tapasztalataidat, pozitív és negatív élményeidet. Ha nincs egy teljes heted az átállásra, legalább arra törekedj, hogy alaposan kialudd magad, hogy az első munkanapodon a lehető legjobb formádat hozhasd.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

2. Idézd fel a cégnél vagy az állásinterjún megismert kollégák nevét és arcát! Ha kell, készíts jegyzeteket, hogy ne felejtsd el leendő kollégáid nevét, titulusát. Jó fényt vet majd rád, ha emlékszel a felvételi beszélgetést levezénylő munkatárs vagy a személyzetis nevére, arról nem is beszélve, hogyha első nap összefutsz velük a vállalatnál, már ismerősként üdvözölheted őket.
 
3. Nézz utána mindennek, ami a céggel kapcsolatos: böngészd át a sajtóban megjelent cikkeket, a céges hírleveleket, az éves jelentéseket, hogy képet kapj a vállalat felépítéséről és működéséről! Ha kérdéseid lennének ezzel kapcsolatban - a válaszok pedig elengedhetetlenek ahhoz, hogy munkádat megfelelően teljesítsd - ne restellj segítséget kérni, a szükséges információkért felettesedhez, és kollégáidhoz is fordulhatsz, akik minden bizonnyal szívesen útbaigazítanak majd.  

Csapatszellem, jó megfigyelőkészség (Oldaltörés)

4. Az első héten minden reggel érkezz egy kicsit korábban kollégáidnál - ha nem vagy a korán kelés bajnoka, akkor is ügyelj arra, hogy pontosan érkezz, ne késs -, és a munkaidő letelte után ne te légy az első, aki föláll az íróasztaltól. Nem kell azt a látszatot keltened, hogy a munka megszállottja vagy, és a túlórázás neked öröm, de hasznodra válik, ha főnököd és kollégáid úgy ismernek meg, mint az újoncot, aki nem riad vissza a kemény munkától. Ha érzed, hogy jól bírod a terhelést, egy idő után jelezheted főnöködnek, hogy több feladatot bízhat rád.

5. Viselkedésed legyen kifogástalan! Elsőre talán nehéz megtalálni a közös hangot kollégáiddal, de hallgass az ösztöneidre: ne légy harsány, tolakodó, okoskodó, és ne akarj mindenáron kitűnni a többiek közül - akkor nem lesz gondod a beilleszkedéssel. Ne idegenkedj a csapatmunkától, mert az együttműködőkészség, a csapatszellem minden vállalati kollektíva egyik irányelve.

6. Megjelenésed legyen rendezett és visszafogott: a vállalati protokollnak megfelelő. A lényeg, hogy öltözéked magabiztosságot, kiegyensúlyozottságot sugalljon, de ne legyen harsány, kihívó. Megjelenéseddel legyenek összhangban megnyilvánulásaid is: a türelmetlenség, udvariatlanság ellenérzést szül, míg a közvetlen, kedves újoncot mindenki a bizalmába fogadja. Nem vagy simulékony, barátkozó? Senki sem veti majd a szemedre, ha nem dongod körül kollégáidat! Elég, ha mindenkivel figyelmesen bánsz, és látják rajtad, hogy nyitott vagy: szívesen tanulsz (ezzel együtt meghallgatsz másokat) és hagyod, hogy a tapasztaltabbak tanácsokkal lássanak el.
 
Miközben tanulsz, figyeld meg, hogy ki a hangadó és a döntéshozó a csapatban, ki az, akit mindenki tisztel és becsül, illetve melyik kolléga a „leggyengébb láncszem”. Nem árt, ha feltérképezed magadban az erőviszonyokat, mielőtt valamelyik munkatársadhoz látványosan közelebb kerülsz!
 
7. Ismerd meg főnöködet! Néhány nap alatt még valószínűleg nem derül ki, hogy milyen szeszélyei vannak felettesednek, ám elvárásairól nyugodtan kifaggathatod: kérdezd meg, milyen feladatokkal bíz meg, amelyek esetleg nem szerepelnek a munkaköri leírásodban, milyen alapvető személyes követelményeknek kell megfelelned, amelyekről az állásinterjún nem esett szó: például a munkavégzés menetéről, vagy az idősebb kollégákkal való bánásmódról. Eközben ügyelj arra, hogy főnököd érezze, neked is fontos a csapatszellem, és a jó kollegiális viszony.