Londoni elemzés szerint nincs másodlagos inflációs nyomás
A növekedés lassulása miatt nem érvényesülnek a költségvetési intézkedésekből eredő komolyabb másodlagos inflációs hatások a magyar gazdaságban, és a kiigazítás áremelő hatásainak kiszűrésével számított drágulási ütem legalább három százalékponttal elmarad a jelenlegi MNB-kamattól, áll az egyik vezető londoni befektetési ház által a magyar inflációs folyamatokról szerdán kiadott elemzésben.
A szezonális kiigazítással számított havi inflációs ütemek még enyhébbnek látszanak, és a fogyasztói szintű maginfláció eddig nem mutatja jelentősebb másodlagos - a költségvetési intézkedések hatásain túli - drágulási nyomás jeleit: az elmúlt három hónap átlagában az éves szintre számított maginfláció 3,2 százalék volt, áll a Barclays Capital szerdai londoni elemzésében. A ház szerint a másodlagos inflációs nyomás hiánya valószínűleg már a gazdasági növekedés lassulásának eredménye; emellett a legutóbbi kiskereskedelmi, valamint külkereskedelmi mérlegadatok a fogyasztásnövekedés "hirtelen hűlését" is jelzik.
Ezek a folyamatok beleillenek a Barclays Capital azon előrejelzésébe, amely szerint a teljes kosárra számolt éves infláció valamivel 9 százalék felett fog tetőzni márciusban vagy áprilisban, és az év végéig 5 százalékra lassul vissza, áll az elemzésben. A cég azzal számol, hogy az MNB májusi inflációs jelentésében a korábbinál alacsonyabb inflációs előrejelzési profil szerepel majd, tükrözve a mélyülő ciklikus lassulást és a költségvetési intézkedések egyszeri árhatásainak elenyészését.
A Barclays Capital szerint ebben a környezetben az MNB az inflációellenes politika hitelességének aláásása nélkül kezdheti el a kamatcsökkentést, amint az infláció lassulásnak indul. Az elemzés szerint a kedvező inflációs kilátást terhelő egyik kockázati elem a magánszektorbeli bérnövekedés, amely éves szintre számolva 10,4 százalék volt januárban, de a ház azzal számol, hogy a magyarországi munkapiac előbb-utóbb reagál a gazdasági lassulásra, ami a bérkiáramlás növekedését is visszafogja majd.
A londoni elemzői közösségben szinte teljes a konszenzus az év második felétől várt magyarországi kamatcsökkentési ciklus előrejelzésében. A 8,00 százalékos alapkamatot változatlanul hagyó hétfői MNB-döntés után londoni feltörekvő piaci elemzők óvatos további pénzügypolitikát, mindazonáltal ezzel együtt is 6,75-7,00 százalék közötti év végi jegybanki kamatszintet jósoltak.
Vannak azonban ennél nagyobb mérvű kamatcsökkentési előrejelzések is. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege múlt heti - a szlovák középparitás erősítése után kiadott - elemzésében azt írta: a ház továbbra is 1,00 százalékpontos MNB-kamatcsökkentéssel számol az év végéig, ha azonban a piac tartósan a 242/240-es tartományba szorítaná le az euró forintárfolyamát, az idei enyhítés mértéke az év végéig elérheti a 1,50-2,00 százalékpontot is.
A Goldman Sachs e héten Londonban kiadott, az MNB kamatdöntését kommentáló elemzése szerint a cég nyártól várja a magyarországi enyhítési ciklus kezdetét, és összesen 1,50 százalékpontos kamatcsökkentésre számít a következő 12 hónapban, vagyis éves távlatban 6,50 százalékos MNB-kamatot jósol.