A Harcosok Klubjában látja most Orbán a hatalom őrzőit – látványos a körítés, de mintha láttunk volna már hasonló csodafegyvert

15 perc

2025.05.20. 04:30

2025.05.20. 06:55

A Harcosok Klubja már a sokadik eszköz, amitől győzelmet remél a Fidesz. Némelyik megoldás elérte célját, más eszközök nem váltották be Orbán és stábja reményét, ezért ezek idővel a süllyesztőbe kerültek. Vajon más jövő előtt állnak a digitális szabadságharcosok, mint a polgári körök, a szellemi honvédő CÖF-ösök, a megafonos influenszerek vagy éppen a wokebusterek?

Színpad, fény és hang, tömeg és lelkesedés – a 20 évvel ezelőtti Fidesz-kongresszusok külsőségeit és hangulatvilágát hozta a Harcosok Klubja zászlóbontó rendezvénye. Fontos különbség azonban, hogy míg 20 éve a színpadon állókat és a közönségben tombolókat a Fidesz ellenzéki létéből fakadóan a kormányváltó lelkesedés és tettvágy hajtotta, most az látszott, hogy a kormány(párt), élén Orbán Viktorral – aki fáradt tévés prédikátorba oltott Kádár Jánosként lép fel mostanában – a hatalma elvesztésétől félve tüzeli és hergeli elvont, egymással össze sem függő hazugságokkal a közönséget, de ezúttal nem a kormányváltás érdekében, hanem éppen ellenkezőleg.

Tóta W. Árpád: Egy világnézeti klub

Hogyan harcol a Harcosok Klubja, és milyen lesz a bukás? Nem is olyan nehéz elképzelni. És kinevetni – mert attól félnek legjobban.

Ideje beszállni az internetbe?

Persze aligha esik jól a magát mindig is erősnek és tévedhetetlennek, sőt már a világpolitikában is trendteremtőnek mutató Orbán Viktornak, hogy a nála és pártjánál jó ideje stabilan népszerűbb politikai ellenfele, Magyar Péter minap még leszólt online kommunikációs praktikáját kénytelen használni maga is, elismerve, hogy a kormány(párt) eddigi offline erőfeszítései kevésnek tűnnek a hatalom megtartásához. 

Emlékezetes, hogy Orbán néhány hete – amikor „váratlanul” elment, és felszólalt az Ukrajna EU-tagsága elleni, Voks 2025 szavazás pilisvörösvári lakossági fórumán – még arról beszélt: Magyar és a Tisza az online térben előnyre tett szert, a Fidesz pedig komoly hátrányba került. A kormányfő úgy fogalmazott:  

„Ezt online, vagy nem tudom, milyen világnak nevezik (…) megjelent a kommentpolitika, és a hagyományos politika nem biztos, hogy elég a győzelemhez.”

Orbán Viktor és az internet 2014-ben
Facebook / Orbán Viktor

A kommentpolitikát, amely ugyan szerinte „olyan, mintha politika lenne”, miközben csak duma, most mégis fel kell, hogy vegye eszköztárába a többi, már jól bejáratott, klasszikus offline politikai aktivitás, vagy ha úgy jobban tetszik, politikai fegyver mellé a Fidesz – nem másról, erről szólt a Harcosok Klubja vasárnapi zászlóbontása. Ahogy a rendezvényen Menczer Tamás közhírré is kiabálta:  

„Mi vagyunk egész Európa legszervezettebb és legsikeresebb pártja. Mindent tudunk, amit az offline térben tudni kell: kiválóan standolunk, telefonálunk, kopogtatunk (…), de a világ megváltozott. Ezért döntött úgy Orbán Viktor, hogy a közösségi médiában, az interneten is megszervezi a csapatát, ezért hozta létre a Harcosok Klubját.”

Amivel egyébként eléggé elkésett Orbán Viktor, hiszen – mint arra korábban a HVG-nek Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője is felhívta a figyelmet – „a Fidesz már a 2019-es önkormányzati választások ellenzéki sikerei nyomán szembesült ezzel, nem véletlenül hozta létre a Megafont, és öntötte a közpénzt a kormány is Facebook-hirdetésekbe”. Úgy tűnik azonban, hogy „a belefeccölt milliárdok ellenére a Fidesznek nem sikerült teljesen uralma alá hajtani a közösségi médiát”.  

A kudarc egyik bizonyítéka az, hogy Magyar Péternek összehasonlíthatatlanul kevesebb pénzből sikerült rendkívül eredményesen használnia azt politikai platformjának megteremtésére. Ami pedig az Orbán számára idegennek tűnő online teret illeti,

a kormányfő úgy beszélt az utóbbi időben nyilvánosan új, szinte ismeretlen jelenségként a közösségi médiáról, hogy közben ő és a fél kormány is régóta tiktokozik. 

Nem múlt el magától Magyar Péter egotripje, ezért is mondhatja azt Orbán, hogy „a hagyományos politika nem biztos, hogy elég a győzelemhez”

Orbán Viktor mára felismerte a Tisza jelentette veszélyt, ezért nyit új kommunikációs csatornákat: a Hont-interjú után elment egy lakossági fórumra, ahol ugyan nem poloskázott, de „balsorsnak” minősítette Magyarékat, és beszélt arról is, meddig lesz Magyarország az EU-ban, valamint rácsodálkozott az internetre is. Kielemeztük a kormányfő olykor standupos elemekkel tűzdelt, erős kijelentéseit.

A háttérben a felkészülés eközben már hónapok óta tartott, hiszen tíz hete elkezdtek szervezni egy 400 nap névre hallgató Facebook-csoportot. (Akkor volt hátra 400 nap a választásokig.) A most Harcosok Klubja néven már működő zárt Facebook-csoport ezernél több tagot számlál. Korábban személyesen Orbán tartott már eligazítást a tagoknak egy élő, de titkosított YouTube-streamen. Most pedig – több napon át tartó promózás után – ki is lépett a fényre a Harcosok Klubja.