Amputált lábú olimpikon Pekingben?

3 perc

2007.04.04. 12:12

Egy dél-afrikai láb nélküli futó indulni szeretne a pekingi olimpián hazája színeiben. Nem a paraolimpián.

© AP
Oscar Pistorius lábaiból egy fejlődési rendellenesség következtében születésekor hiányzott egy csont, és lábujjai sem nőttek ki megfelelően. Szülei két lehetőségből választhattak, vagy egész életében tolókocsihoz lesz kötve, vagy amputálják a kisfiú lábait térd alatt, és megtanul műlábakkal élni. Az apuka hosszas gondolkodás és körültekintő vizsgálódás után az amputálás mellett döntött, Oscar lábait levágták még egyéves születésnapja előtt.

A kis Pistorius gyerek most 21 éves és pusztán az általa 200 és 400 méteren futott idő alapján jó esélye lenne bekerülni a dél-afrikai olimpiai atlétikai csapatba. Hazájában filmszínésznek vagy popzenésznek kijáró imádat övezi (különösen az ifjú hölgyek részéről), a legutóbbi Wired magazin hatalmas anyagot szentelt személyének.

A sportoló teljesítményének egyik titka egy speciális, futók számára kifejlesztett, Cheetah művésznevű műláb, amely emberi lábra már egyáltalán nem is hasonlít, és amelynek darabonkénti ára 15-18 ezer dollár között van. A Cheetah-val futni ilyesmi lehet, mint a következő filmen, de a videón nem Pastorius látható.

Pistorius az elmúlt években már megdöntött minden paraolimpiai rekordot és valószínűnek látszik, hogy amíg edzésben marad és amíg a különleges műlábakat használja, ez így is marad, féllábú társai számára nem sok lehetőséget hagyva. A legutóbb Athénben megvert korábbi paraolimpiai bajnokok, Shirley és Frasure ezt persze sérelmezik is, technikai előny kihasználásával vádolva a futót. "Képes olyasmit manipulálni, ami a többi atléta számára nem elérhető. Csak azért, mert mindkét lábát amputálták, miért kellene, hogy őrá más szabályok vonatkozzanak?" - tört ki Shirley a Sports Illustratednek adott interjújában.

Második oldal (Oldaltörés)

Robert Gailey, a Miami Egyetem biomechanikát tanulmányozó munkatársa szerint a féllábú sportolók valóban hátrányban vannak Pistoriussal szemben, de ez a hátrány nem a dél-afrikai bajnok által használt műlábban rejlik, hiszen a két amerikai sportolót ugyanaz a cég szponzorálja, ellátva őket ugyanolyan magas műszaki színvonalú futólábakkal. A valódi előnyt a két műláb szimmetriája jelenti, a dobogó alsóbb fokáig jutott sprintereket ugyanis az egészséges megmaradt lábuk tartja vissza a nagyobb teljesítménytől. A lemaradt futók által kritizált, a féllábúakénál hosszabb szénszálas művégtag a fejlesztők szerint nyilvánvalóan szükséges, a lábfej és a boka szerepét értelmetlen lenne mesterségesen eljátszani, ehelyett a futólábbal való mozgás inkább a lábujjhegyen futáshoz hasonlítható. Valóban magasabbá teszi használóját, mint az valódi lábakon lenne, viszont a mozgás jellegéből adódóan lassan indul és nehezen áll meg, pont ezért rövidtávon nem is versenyképes.

A Cheetah-lábak megítélése a Nemzetközi Atlétikai Szövetségben is vita tárgya. Mivel ideje alapján a 400 méter jelenlegi világranglistáján is szerepel, Pistorius vágya, hogy a "normális" futókkal együtt versenyezhessen, és ha a megfelelő időt képes megfutni, képviselhesse Dél-Afrikát a következő olimpián, érthetőnek tűnik. A műlábak azonban elképzelhető, hogy tisztességtelen előnynek ítéltetnek az Atlétikai Szövetség hivatalnokai által.

Nick Davies szóvivő a skót The Herald című lapnak nyilatkozva nem sok reménnyel kecsegtette az ifjú titánt. "Az orvosi, technikai és jogi szakértőink megvizsgálták az ügyet. Pillanatnyilag nincs olyan szabály, amely kizárna valakit csak azért, mert műlábakat visel, de a döntéshozók meg fogják vitatni. Anélkül, hogy befolyásolnám a döntést, valószínűnek tartom, hogy ki fogunk zárni minden mesterséges technikai segítséget. Már most is limitáljuk a futócipők szögecseinek hosszát és számát" - mondta a szóvivő.

A Cheetah gyártói és más szakértők szerint Pistorius helyzetének különlegességét az jelenti, hogy már eleve mesterséges lábakon tanult meg járni, a hiányzó alsó végtagoktól eltekintve megfelelő a fizikai és a pszichés (és az anyagi) háttere is a versenysporthoz, ezzel egy eddig nem létező jelenséget hozva létre, amelyre láthatóan nem volt felkészülve sem az egészséges, sem a parasportolók társadalma. A Pistorius-csapatnak van erre egy igen jól hangzó mondása: ha azt gondolod, hogy a szénszálas műlábak gyorsabb futóvá tesznek, menj, vágasd le a lábad és találkozunk a rajtnál.

Kádár Mónika