Moszkva visszavágásra készül a keleti rakétapajzs miatt

1 perc

2007.04.11. 09:59

Aktív katonai ellenlépésekre készül Oroszország a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétapajzs miatt – írta moszkvai katonai forrásokat idézve a szerdai The Guardian.

A legnagyobb baloldali brit napilap szerint jóllehet a Kreml még nem részletezte nyilvánosan terveit, de védelmi szakértők úgy tartják, a valószínű ellenintézkedések között lesz az orosz nukleáris rakétaarzenál korszerűsítése, hogy a rakétákat nehezebben lehessen lelőni. Emellett több rakétát telepítenének mozgó kilövőállásokra, és Oroszország az Északi-sark alá csoportosítaná át atomtengeralattjáró-flottáját, amely így gyakorlatilag felderíthetetlenné válik – áll a brit lap cikkében.

Moszkva mindemellett a Lengyelországba és Csehországba telepítendő amerikai rakétapajzsot Iszkander típusú (harcászati-hadműveleti) rakétáinak hatókörébe vonhatja, a közeli kalinyingrádi területről – idézi orosz forrásait a The Guardian.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a brit lapnak azt mondta: Oroszország "rendkívüli aggályokkal és csalódottsággal" fogadta az amerikai rakétapajzs telepítésének tervét. Peszkov szerint e tervekről Moszkvát előzetesen senki nem értesítette. Hozzátette: a rendszer "hatalmas mértékű változást" eredményez Európa stratégiai egyensúlyában és a világ stratégiai stabilitásában.

A szóvivő szerint Moszkva "becsapva érzi magát". A tervre Oroszországnak jó eséllyel "alternatívát kell kidolgoznia, de alacsony költséggel és nagyobb hatékonysággal (bármiféle

válaszlépés) a jelenlegi technológiákra alapul majd" - fogalmazott a Kreml szóvivője.

Vlagyimir Belousz tábornok, akit a The Guardian a hadászati rakétaelhárító fegyverzetek vezető orosz szakértőjének nevez, azt mondta a lapnak: a telepítés földrajzi helye "semmiféle kétséget nem hagy afelől", hogy a fő célpont az orosz és a kínai nukleáris ütőerő. Belousz hozzátette: az amerikai támaszpontok valós veszélyt jelentenek az orosz hadászati nukleáris erőkre.

A The Economist február végi – gyakorlatilag megerősített – értesülése szerint egyébként Nagy-Britannia saját területén szeretné látni az amerikaiak által tervezett európai rakétaelfogó rendszert, és Tony Blair brit kormányfő titokban már tavaly ősz óta személyesen kampányol a rendszer nagy-britanniai telepítéséért.

A vezető londoni gazdasági-politikai folyóirat szerint a brit telepítés egyik fő előnye az lenne, hogy Nagy-Britannia messzebb van Oroszország határaitól, mint Lengyelország, így az egyik orosz aggályt orvosolni lehet. Emellett előzetes amerikai tanulmányok szerint Nagy-Britannia van ideális helyen az ellenséges rakéták beméréséhez és elfogásához még röppályájuk világűrbeli szakaszán.