Beszerzési Menedzser Index (BMI): 57,7 százalék
A feldolgozóipar lassuló ütemű növekedését jelzi, hogy a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke 57,7 százalék lett, 1 százalékponttal csökkent előző havi értékéhez képest, de így is az eddigi legdinamikusabb fejlődést mutató áprilisi érték - áll a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) legfrissebb jelentésében.
A részindexek közül az előző hónaphoz képest kisebb növekedést jelez az új megrendelések indexe, 61 százalékos értéke 2,9 százalékponttal csökkent márciushoz képest. Kisebb a 61,2 százalékos termelési és a 61,5 százalékos beszerzési mennyiség indexének bővülése is, mint egy hónappal korábban, bár az előző év azonos időszaki értékeihez képest a nagyobb ütemű növekedés jellemző.
Enyhén kisebb ütemű a készletek növekedése. A vásárolt készletek indexe: 61,6, a késztermékkészletek indexe: 52,1 százalék. Kedvezőtlen tendenciát mutatnak áprilisra a külpiaci mutatók - jegyzi meg az MLBKT. Az export (53,0) növekedési üteme csökkent, míg az import index (55,8) jobban nőtt, mint egy hónappal korábban. A múlt havi lassulást követően ismét nagyobb ütemben nőttek a
beszerzési árak (63,7), de az index értéke nem éri el az előző év azonos időszaki árnövekedési ütemét (65,4).
A márciusi lassulást követően ebben a hónapban gyorsult a feldolgozóiparban a szállítási átfutási idő, az index értéke 51,2, ami kedvező az előző három év áprilisi átlagát (49,3), tekintve.A feldolgozóipari foglalkoztatási index (50,0), hasonlóan az előző hónaphoz, az alkalmazotti létszám változatlanságát jelzi áprilisban is. Tavaly a létszámnövekedés már márciusban megindult, így az eltelt négy hónap átlagos létszámváltozása (48,1) nagyobb csökkenést mutat, mint az előző évben (49,7).