Az autóipar menő fejlesztései (1. rész)

3 perc

2007.05.25. 14:51

Nincs új a nap alatt? Akkor mi a helyzet az autóiparral? Sorozatunkban az egyik legdinamikusabban fejlődő iparág néhány érdekes újítását mutatjuk be. Az első részben például az ujjerezetet figyelő kocsiőrt, vagy az atkákat felfogó szőlőmag-kivonatot.

1. Véna kell hozzá
A Hitachi-ajtózár az autótulajdonost az ujjerezete alapján azonosítja. A személyi számítógépeknél ismert biztonsági rendszer csupán az ujjak tenyér felőli oldalát vizsgálja. Mivel azonban az ajtókilincs megmarkolásakor az erezet deformálódik, a Hitachi szerkezete az ujjak külső, köröm felőli oldalát is letapogatja.

A bioetanollal hajtott Ford Focus
© hvg.hu
2. Etilalkohollal gyorsabb Ha E85-tel tankoljuk meg a többféle üzemanyaggal hajtható (flex fuel) járművet, a gázpedálra lépve jól érzékelhető a különbség. A 95-ös oktánszámú ólmozatlan benzinnel szemben az E85-ös keverék 85 százalék etanolt és 15 százalék benzint tartalmaz, az oktánszám pedig 105. A többféle üzemanyaggal hajtható autók motorjában található komputer érzékeli az üzemanyag oktánszámát, és annak megfelelően állítja be a motort. A Saab és a Ford rendelésre ad el ilyen autókat, a tankolásuk Magyaroszágon egyelőre nem megoldott.

© Lexus
3. Magától parkol
A Lexus LS 460 maga parkol be. Miközben lassan cirkálunk a parkolóban, az első lökhárítón található érzékelők üres hely után kutatnak. Rükvercbe kapcsolva egy monitoron megjelenik a célba vett parkolóhely. Egy gombnyomás után engedjük fel a féket, és a jármű automatikusan befordul a szabad parkolóba. Hasonló a VW Touran és a Citroen rendszere is.

4. Tartalmas tartalom
A Chrysler a Sebring szedán változatához és néhány más járművéhez kínálja a MyGIG-rendszert, amelynek 20 megabyte-os merevlemeze alkalmas zeneszámok, képek és navigációs szoftver tárolására. A gyártó szerint 1600 mp3-as dal még a felét sem viszi el a kapacitásnak. A négymilliós adatbázisból dolgozó Gracenote keresőmotor révén a szokásos „Disc 1, Track 1” információknál  jóval több adat (előadó, album címe, stb.) is megtudható egy adott dalról.

© hvg.hu
5. Üzemanyag-hatékony zsebrakéta
Az 1,4 literes Volkswagen Golf GT álló helyzetből 100 mérföld/óra sebességre 7,6 másodperc alatt gyorsul fel, miközben nem fogyaszt többet az átlagosnál. A TSI-motorban kompresszor segíti a turbó munkáját. Gyártják 140 és 170 lóerős változatban is. Az új Golf kombinál  szeptembertől 122 lovas turbós változat is elérhető lesz az 1,4-es TSI-ből.

6. A jövő eleme
A lítiumionos akkumulátorok négyszer jobbak, mint a nikkel-metálosak, így várhatóan átveszik a helyet a hibrid autókban. A Toyota 2009-ben mutatja be őket a Priusokban.

7. Élvezetek drót nélkül
Aki órákat tölt azzal, hogy kedvenc zenéi lejátszólistáját összeállítsa iPodján vagy zenelejátszóján, a kocsijában is nagy eséllyel megteheti ezt, mert ma már 30 gyártó terméke képes Bluetooth kapcsolatra. Emellett hangvezérelt eszközök is zökkenőmentesen működnek anélkül, hogy a sofőrnek bármelyik gombot be kellene nyomnia.

Van garázsod?

Az automenedzser.hu oldalon  bárki szabadon bemutathatja régi és új autóját, elmondhatja róluk a véleményét,  üzengethet, meghívhatja ismerőseit, rajongói klubot alakíthat, barátkozhat, egyszóval közösséget építhet. Sőt, ha elég bátor, még párbajozhat is.
Részletek: www.automenedzser.hu

8. Furfangos tárolás
A két és fél méter hosszú új Smart ForTwo nem az az autó, amelyben elpazarolták a teret. Mégis van benne olyan leleményesen lehajtható hátsó ajtó, amely elsősegélydobozt, elakadásjelzőt, tartalék izzókat, zseblámpát, jégkaparót, UV-zöld mellényt tartalmazó rekeszt rejt magában. Mindemellett még egy esernyő is elfér ott.

9. A beszédfelismerés kora
Végre beérett a beszédfelismerés. Egyes Acura járművekben a légkondi, a rádió, a telefon és a navigációs rendszer úgy is működtethető, hogy a szem az úton marad. Például az Alpine Electronics rendszere megtanítható egyértelmű parancsok felismerésére. Mondjuk belemondjuk azt, hogy „kérem a legközelebbi thai éttermet” amire felhívja nekünk az éttermet telefonon, és mi lefoglalhatjuk az asztalt.

10. Lassít a jelre
A Toyota olyan rendszert fejleszt, amely egy kamera segítségével képes felismerni az iskolát jelző közlekedési táblákat. Ekkor a rendszer a száguldó autót automatikusan a megengedett sebességre lassítja le .

További 29 trendi mérnöki innovációról az automenedzser.hu-n az alábbi linkre kattintva olvashatnak.