Kaczynski a halottakat is hozzászámolná a népességhez

2 perc

2007.06.21. 15:46

A lengyel kormányfő szerint az ország második világháborús népességveszteségét is számításba kellene venni, amikor hazájának szavazati súlyát megállapítják az Európai Unió intézményeiben.

„Ha nem lett volna a II. világháború, Lengyelországnak ma 66 millió lakosa lenne” - mondta Jaroslaw Kaczynski a lengyel rádiónak adott nyilatkozatában, amelyet csütörtökön közölt az adó. "Csak azt követeljük, amit elvettek tőlünk" - jelentette ki. Lengyelország jelenlegi népessége jelenleg 38 millió. A második világháborúban 6,5 millió lengyel, köztük 3 millió lengyel zsidó vesztette életét.

A magyar miniszterelnök elvetette Kaczynski érvelését. Lengyelországnak feltétlenül el kellene kerülnie, hogy olyan benyomást keltsen, mintha történelmi kártérítést igényelne (az EU-n belüli szavazati súlyát illető) követeléseivel - mondta a dpa hírügynökség szerint Gyurcsány Ferenc a Handelsblattnak adott nyilatkozatában, amelyet pénteken közöl a tekintélyes német lap. A kormányfő figyelmeztette lengyel kollégáját, hogy kárt okoz a többi tagállamnak, ha ragaszkodik az EU-n belüli szavazati arányok megváltoztatásához, és ezzel akadályozza az integrációs szervezet új alkotmányos szerződésének elfogadását.

"Kaczynski miniszterelnöknek tudnia kell, hogy nemcsak egy elvont Európának okoz kárt, ha ragaszkodik a szavazati arányok újraelosztásának követeléséhez, hanem konkrét országoknak, például Magyarországnak, Franciaországnak vagy Dániának. A lengyelek által oly gyakran követelt szolidaritás nem egyirányú utca" - idézett csütörtökön a magyar kormányfő Handelsblatt-nyilatkozatából a német hírügynökség, hozzáfűzve, hogy Gyurcsány a Lengyelországnak juttatott uniós pénzekre utalt ezzel a mondatával.

Anders Fogh Rassmussen dán kormányfő képtelennek nevezte Kaczynski érvelését. "Képtelen ötlet a szavazati arányokkal kapcsolatos mai döntéseket a II. világháború következményeivel indokolni" - mondta Brüsszelben, ahol részt vesz európai liberálisok egy találkozóján.

Miközben a jobbközép lengyel kormány azzal fenyegetőzik, hogy vétójával megakadályozza az új alkotmányos szerződésről folytatandó tárgyalások megkezdését, ha az integrációs szervezet nem teljesíti követelését, a lengyel lakosság túlnyomó része elégedetten nyilatkozik az ország EU-tagságának eddigi tapasztalatairól. Egy közvélemény-kutatás csütörtökön nyilvánosságra hozott eredménye szerint a lengyelek 89 százaléka örül az ország EU-tagságának, és csak öt százalék gondolja úgy, hogy rosszul járt Lengyelország az unióhoz való csatlakozásával. (A megkérdezettek hat százaléka nem foglalt állást a CBOS közvélemény-kutató intézet által végzett reprezentatív felmérésben.)

Ez a felmérés sokkal EU-barátibb hangulatot tükröz, mint a három évvel ezelőtt, a csatlakozás időszakában végzett közvélemény-kutatások. Akkor csak 64 százalék helyeselte egyértelműen a csatlakozást, és 29 százalék élte meg veszteségként az ország EU-taggá válását.