Kamatdöntés: 25 bázispontos csökkenés

1 perc

2007.06.25. 12:08

A Monetáris Tanács 25 bázisponttal 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén.

Kilenc tanácstag szavazott a 25 bázispontos, egy az 50 bázispontos csökkentésre, ketten pedig a kamattartásra adta voksát - jelentette be Simor András, a jegybank elnöke sajtótájékoztatón Budapesten.

A piaci elemzők többsége arra számított, hogy a tanács nem változtat a jegybanki alapkamat szintjén, ami 2006. október 25. óta volt 8 százalék.

A testület hétfői közleményében az inflációs kilátásokat övező bizonytalanságok oldódásával indokolja az irányadó kamat csökkentését a forintbefektetések kockázati megítélésével összhangban. Hozzáteszi azonban, hogy az inflációs folyamatokat övező bizonytalanság továbbra is óvatosságot indokol. Az irányadó kamat további csökkentése a kedvező befektetői kockázati megítélés fennmaradása esetén is csak akkor lesz lehetséges, ha az inflációs kockázatok tovább mérséklődnek - áll a közleményben.

A monetáris tanács megítélése szerint az elmúlt hónap adatai megerősítették, hogy az infláció túljutott a csúcsponton. Az inflációs alapfolyamatot megragadó rövidbázisú szezonálisan kiigazított maginfláció az árstabilitással összhangban álló 3 százalékos szintre csökkent. Ennek alapján mérséklődni látszik az a kockázat, hogy az inflációs várakozások magas szinten rögzülnek - áll a közleményben. Hozzáteszik, hogy a belföldi kereslet a tanács által várt mérsékelt ütemben bővül.

Az áprilisi bérstatisztikák szerint a versenyszektor nominális béremelkedésének üteme emelkedik, az adatokat azonban torzítja a munkapiaci és adózási szabályok változásának hatása. E hatások – az MNB legutóbbi Inflációs jelentésében ismertetett módszerrel történt – kiszűrése után nem tapasztalható további emelkedés a bérdinamikában - áll a közleményben. Ezen túl a versenyszféra rendszeres bérfizetésein alapuló szezonálisan kiigazított rövidbázisú bérindex is lassulást mutat - fűzik hozzá.

A munkaerő-felmérésen alapuló statisztikák azt jelzik, hogy az eddig bekövetkezett béremelkedéshez a szolgáltató szektor a foglalkoztatottság csökkentésével alkalmazkodott. Ez azt vetítheti előre, hogy a fajlagos bérköltségek a korábban feltételezettnél kevésbé emelkednek, ami ugyancsak mérsékelheti az inflációs kockázatokat. Mindezeket visszaigazolja a piaci szolgáltatások árindexének eddigi alakulása - jegyzi meg a testület. Az ülés rövidített jegyzőkönyve július 13-án 14 órakor jelenik meg.