Mol: az OMV-támadás megkontrázása
A Mol június 29-én 449908 darab saját kibocsátású részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 27658 forintos átlagárfolyamon – közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn. A tranzakciót követően a társaság 9379116 darab "A" sorozatú valamint 578 db "C" sorozatú Mol részvényt birtokol.
Mol-üzem az Alföldön. Nagy a nyomás © Túry Gergely |
A Mol június 22-én jelentette be, hogy saját részvény vásárlási programot indít. A saját részvényekre vonatkozó 10 százalékos korlátozás miatt a Mol megegyezést írt alá az OTP Bankkal 8757362 darab saját részvény kölcsönadásáról. A kölcsönadás után a Mol birtokában 2141163 darab "A" sorozatú és 578 "C" sorozatú törzsrészvény maradt. Ez lehetővé tette, hogy további saját részvényeket vásároljon a piacon. Az OTP Banknak a Molban fennálló közvetlen és közvetett befolyása 9,098 százalékra, 9752158 darab részvényre emelkedett.
A sajátrészvény-vásárlási programot a Mol a tőkeszerkezet optimalizációjával indokolta, ám piaci szakértők az osztrák OMV Mol-részvény vásárlásával hozták összefüggésbe. Az OMV a múlt hét hétfőn 8,6 százalékot szerzett a magyar olaj- és gázipari társaság alaptőkéjéből, így 18,6 százalékra növelte részesedését a Molban. Kedden a szintén osztrák BA-CA is vásárolt 5,94 százaléknyi Mol-részvényt, közlése szerint ügyfele számára, akinek kiléte egyelőre ismeretlen. A piacon úgy vélik, hogy a a BA-CA vásárlás mögött is az OMV áll, ezt azonban az OMV cáfolta.
A Molnak a birtokolt saját részvényeken és az OTP-nek kölcsönadott részvényeken túl vételi opciója van 8,2 százaléknyi Mol-részvényre, amelyek jelenleg a BNP Paribas-nál vannak. A Mol ezen kívül a Magnolia Finance Ltd.-nek is eladott 5,5 százaléknyi saját részvényt 2006 márciusában úgy, hogy vételi opciót is kötött a visszavásárlásra.
Amennyiben a Mol a jelenlegi saját részvényvásárlásokkal eléri a 10 százalékot, úgy az opciókkal és kölcsönadott részvényekkel együtt már 32,8 százalék tulajdoni részarány fölött rendelkezik majd.