Az államadósság a GDP 65,6 százaléka volt a II. negyedév végén
A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás finanszírozási igénye a bruttó hazai termék (GDP) 6,2 százaléka volt a 2007 második negyedévével végződő utolsó négy negyedévben, míg a névértéken számított, konszolidált bruttó államadósság a GDP 65,6 százaléka volt a második negyedév végén - hozta nyilvánosságra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön.
A közlemény szerint az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége, pénzügyi megtakarítása a 2007 második negyedévével végződő utolsó négy negyedévben - folytatva a másfél éve fennálló csökkenő tendenciát - a GDP 2,0 százalékát érte el.
Az idén a második negyedévben a szezonálisan nem kiigazított nettó államháztartási finanszírozási igény a GDP 2,9 százalékát, a szezonálisan kiigazított finanszírozási igény pedig a GDP 4,1 százalékát tette ki.
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett maastrichti adóssága 2007 második negyedévének végén 16 322 milliárd forint volt. Ez az utolsó négy negyedév GDP-jének 65,6 százalékát érte el.
A közlemény szerint a központi kormányzat elsősorban rövid lejáratú állampapírok kibocsátásával fedezte a finanszírozási igényét. A helyi önkormányzatok a hitelintézeti betéteik csökkentésével, értékpapírok kibocsátásával és a hitelintézetektől felvett hitellel fedezték kiadási többletüket. A társadalombiztosítás alapok bevételi többlete a központi kormányzattól kapott hitelek csökkenésében tükröződött.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2007 második negyedévével végződő utóbbi egy évben a GDP 2,0 százaléka volt. A második negyedévben a szezonálisan nem kiigazított nettó finanszírozási képesség a GDP -0,1 százalékát, a szezonálisan kiigazított finanszírozási képesség a GDP 1,4 százalékát érte el.
A közlemény szerint a háztartások pénzügyi eszközei közül a készpénz, a forintbetétek, a befektetési jegyek, az életbiztosítási és a nyugdíjpénztári követelések növekedtek számottevően. Jelentős mértékű volt ugyanakkor a tőzsdei részvények eladása.
A kötelezettségek esetében a hosszú lejáratú devizahitelek növekedése történelmi csúcsot ért el - közölte az MNB. A forint erősödése következtében a háztartások devizabetéteinek állománya 8,5 milliárd forinttal, devizahitel-tartozásainak állománya 86 milliárd forinttal csökkent a 2007 második negyedévében.