Elkeserítő adatokat mutat be egy tanulmány: a magyar érettségizettek fele alig érti, amit olvas

5 perc

2025.05.28. 11:35

2025.05.28. 12:12

Ma is igen nagy bérelőnyt biztosít a diploma az alacsonyabb végzettségekhez képest – bizonyítja a kedden bemutatott Munkaerőpiaci Tükör több tanulmánya. Ugyanebből az is kiderült, hogy nagyon gyengék a felnőttek alapkompetenciái is, továbbá, hogy önmagában sem a tankötelezettségi korhatár emelése, sem a csökkentése nem növeli a fiatalok elhelyezkedési esélyeit.

Még mindig nem jobb egy szakma, mint egy diploma

Orbán Viktor miniszterelnök és más kormánypolitikusok, valamint a volt iparkamarai elnök rendre azt hangoztatják, hogy nem kell mindenkinek diploma, mert egy jó szakmával többre mehetnek Magyarországon a fiatalok. Ezt az érvelést – kereseti szempontból – eddig sem támasztották alá a kutatások. A kedden megjelent legfrissebb Munkaerőpiaci tükör adatai szintén egyértelműen jelzik, hogy nagyon is érdemes Magyarországon minél magasabb végzettséget szerezni.

A legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezőkhöz képest az egyetemi mesterdiplomások (MA) „kereseti hozama” a 2002–2009 közötti időszakban 200-230, az alapdiplomásoké (BA) pedig 150 százalék körüli értéknél mozgott – mondta a kötet bemutatóján az egyik szerkesztője, Varga Júlia közgazdász-oktatáskutató. Azaz átlagban kétszer vagy több mint kétszer annyi volt a fizetése egy MA-diplomásnak, és másfélszer annyi egy BA-diplomásnak, mint annak, akinek csak alapiskolai bizonyítványa van.

Ennyit számít, hogy szerez-e valaki diplomát
Munkaerőpiaci Tükör 2023–2024

Mindkét felsőfokú végzettségnél 2018-ig ugyan némi csökkenést mutatott ez az érték, de ezt követően ismét növekedésnek indult. 2022-ben egy MA-diplomás bére a csak általános iskolát végzettekhez képest 221 százalék volt, a BA-diplomásoké pedig 156 százalék.

Jóval kisebb mértékű, de nem elhanyagolható, mintegy 50 százalékos bérelőnyük van az érettségizetteknek is. Az adatok szerint ilyen szempontból mindegy, hogy az a végzettség gimnáziumi vagy technikumi tanulmányokat zárt le, ami arra utal, hogy a munkaerőpiac inkább a középfokú szakképzésben végzettek általános készségeit értékeli, és kevésbé a szakképzettségét.