Az OMV nagy rizikót vállalt a Mol-üggyel
Az OMV egyre nehezebb helyzetbe kerül. A Mol akvizíciójára tett kísérlete kudarcba fulladhat, ami az osztrák olajvállalatnak a presztízsveszteség mellett pénzbeli veszteséget is jelenthet – áll az UniCredit Bank egyik, nemrégiben megjelent elemzésében.
Unicredit Bank elemzői szerint az OMV menedzsmentje nagyon nagy rizikót vállalt azzal, hogy újabb 8,9 százalékos részesedést vett a Mol-ból 1 milliárd euróért és közben belekezdett egy kéretlen akvizíciós tárgyalásba. Az OMV szándékait mind a Mol, mind pedig a magyar kormány azonnal visszautasította, ellenségesnek nyilvánította, és egyértelműen kijelentette, hogy az OMV nem szívesen látott partner a Mol részéről. Ráadásul a Molnak közben sikerült egy nagyon erős védelmi vonalat is kiépítenie.
Az UniCredit elemzői szerint az OMV egyre nehezebb helyzetbe kerül. A szakemberek úgy vélik nem sok értelme van szinergiákról vagy bármilyen stratégiáról beszélni addig, amíg az egyik ország kormánya ellenséges cégként tekint a másik ország olajtársaságára. Az OMV úgy tűnik egyedül maradt az akvizíciós elképzelésével, ami nagy valószínűséggel kudarcba fulladhat. A Mol korábban már úgy nyilatkozott, hogy az OMV-ügyet lezártnak tekinti, és ez nem feltétlenül egyezik az OMV elképzelésével – áll az elemzésben.
Az elemzők azt is elképzelhetőnek tartják, hogy az OMV-t meglepte a magyarországi erős ellenállás, nem készült fel, ezért most kivár. Az OMV utalt arra, hogy akár 2-3 évet is hajlandó várni, ami viszont elképzelhető, hogy a piacoknak nem fog tetszeni – jegyzik meg az elemzők.
Az UniCredit szakemberei emellett több okot is látnak arra, ami azt indokolná, hogy az OMV ne visszakozzon: a vállalatnak a következő 5 évben egyre nagyobb szüksége lesz további növekedésösztönzőkre. Ha kilép a Mol-befektetésből, több mint 2 milliárd euró készpénzt kellene befektetnie, amennyiben a részvényeseknek nem szeretné azt visszaadni.
Az elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy az OMV sokat kockáztat a Mol-lal kapcsolatos törekvéseivel. Ismét elveszítheti a hitelét, ha nem sikerül valamilyen együttműködést kialakítania a magyar olajvállalattal belátható időn belül. Továbbá az ügylettel komoly anyagi kockázatot vállal illetve a jelenleg több mint 2 milliárd euróra értékelt, Mol-ban lévő befektetéseinek egy részét is kockáztatja.