Az olajkitermelők gázégetése klímagyilkos gyakorlat

1 perc

2007.09.10. 17:03

Gigantikus energiapazarlás, hogy olajkitermelők évente 40 milliárd dollár értékű földgázt égetnek el fáklyaként. Világméretekben ez mennyiségileg megfelel évi 170 milliárd köbméter elpazarolt földgáznak, ráadásul nagy mértékben terheli a levegőt a klímagyilkos CO2-vel és metánnal.


 
A klímaváltozás, a kyotói jegyzőkönyv és a szűkös készletek ellenére az olajipar változatlanul nagy mennyiségű földgázt éget el fáklyaként vagy bocsát ki egyszerűen a levegőbe - ismerteti a Der Spiegel Online. Az elmúlt tizenkét évben húsz ország intézményesítette a földgáztól való szabadulásnak ezt a módját, s több gázt égetnek el, mint amennyit beismernek.
 
Erre a megállapításra jutott az Egyesült Államok Meteorológiai Intézete (NOAA) által a Világbank megbízásából készített tanulmány. Öt évvel ezelőtt ugyanis a Világbank globális projektet indított el azzal a céllal, hogy változtassák meg ezt a mindmáig űzött gyakorlatot és helyette értelmesen használják fel a földgázt.
 
A NOAA által készített tanulmány elemzéséből kiderül, hogy az olajtermelők évente világszerte 150-170 milliárd köbméter földgázt égetnek el fáklyaként, aminek piaci értéke 40 milliárd dollár lenne az Egyesült Államokban. Ha az Afrikában jelenleg fáklyaként elégetett földgázt modern erőművekben égetnék el, akkor megkétszerezhetnék az áramellátást a Szaharától délre.
 
Léteznek olyan olajmezők is, ahol a földgázt elégetés helyett egyszerűen kibocsátják a légkörbe, ami még rosszabb az éghalat számára, mivel a metán, a földből nyert szénhidrogén keverék legfőbb alkatrésze húsz százalékkal nagyobb mértékben szennyezi a levegőt, mint az elégetett földgáz.
 

Megállapítható a műholdas felvételekből, hogy Oroszország olajipara egymaga évi 50 milliárd köbméter földgázt éget el haszontalanul, s Kazahsztán, Szaud-Arábia és Kína is igen nagy mértékben szennyezi a levegőt a földgáz elégetésével.

Ezzel szemben tizenöt országban csökkent ez a mennyiség az 1995 és 2006 közötti időszakban. Ezek közé tartozik Norvégia és Nigéria is, amely utóbbi eddig legjobban pazarolta a földgázt.
 
A gáz értékesítésének nyitja ezért olyan megfelelő infrastruktúra kiépítése lenne, amilyen mindmáig hiányzik és amilyent egy adott térség olaj kitermelői közösen létesítenének és működtetnék.