Túl van a mélyponton az MSZP és Horváth Ágnes

2 perc

2007.09.13. 17:30

Valószínűleg a Magyar Gárda megalakulása és az azt követő viták is hozzájárultak ahhoz, hogy az MSZP támogatottsága elmozdult a mélypontról, a Jobbiké pedig érzékelhetővé vált – derül ki a Medián szeptember elején végzett kutatásából, amelynek eredményét ezúttal teljes egészében, táblázatokkal együtt közöljük. A gazdasági várakozások pesszimisták, de a politikusokat most kicsit jobban kedvelik a polgárok.

Bár a választópolgárok részvételi hajlandósága továbbra is meglehetősen alacsony – 47 százalékuk mondja biztosra, hogy elmegy szavazni –, a pártpreferenciával nem rendelkezők aránya jelentős mértékben csökkent az elmúlt hónapokban.

© HVG

© HVG





















A változás nyertese az MSZP, a vezető kormánypárt ugyanis felfelé mozdult az év eleje óta tartó hullámvölgyből: a teljes szavazókorú népességben két hónap alatt 21-ről 25 százalékra nőtt a támogatottsága.

A szeptember elején mért változás minden bizonnyal összefügg a politikai napirend átalakulásával. Igaz, ahogy március óta minden hónapban, most is az egészségügyi reform volt a legfontosabb téma a közvélemény számára, de most szeptember elején már a Magyar Gárda megalakulását is hasonló figyelemmel követték a választók – főleg a kormánypártiak.

Ezért is tűnik valószínűnek, hogy ez az ügy is hozzájárult ahhoz, hogy a korábbi hónapokkal ellentétben most az MSZP szimpatizánsai a Fidesz támogatóinál nagyobb arányban mondták, hogy biztosan elmennének szavazni.

Így – bár a nagyobbik ellenzéki párt nem veszített szavazókat – a választani tudó „biztos” szavazók körében 25-ről 19 százalékra mérséklődött a Fidesz előnye.

A megnövekedett médiafigyelem is hozzájárulhatott, hogy a Jobbik támogatottsága is értékelhetővé vált.

A többi kisebb párthoz hasonlóan természetesen a Jobbik is szerepel azon a kártyalapon, amit a Medián kérdezőbiztosai azért adnak át a kérdezetteknek, hogy megkönnyítsék a pártpreferenciára vonatkozó kérdés megválaszolását.

A jobboldali párt azonban eddig még kerekítve sem érte el az 1 százalékot, így a szavazói a többi hasonló támogatottságú párttal közösen az „egyéb pártok” rovatban szerepeltek. A szeptemberi felmérésben viszont a teljes népesség 1, a választani tudó „biztos” szavazók 2 százaléka szavazott volna a Magyar Gárdát alapító pártra.


Már csak azért is valószínű, hogy a szocialisták erősödésének főleg pártpolitikai okai vannak, mert az általános közhangulat továbbra is meglehetősen pesszimista – 70 százalék fölött van azoknak az aránya, akik szerint az országban rossz irányba mennek a dolgok –, és a gazdasági várakozások sem javultak számottevően.









Pozitív jel viszont, hogy augusztus eleje óta szinte minden vezető politikus népszerűsége növekedett.  Nem csak Gyurcsány Ferencé, aki így továbbra is egy ponttal előzi meg Kövér Lászlót, de még Horváth Ágnesé is. Az eü-miniszter azonban így is sereghajtó a népszerűségi listán.