A kötelező óraszámemelés visszavonásáért lobbizik a PDSZ

1 perc

2007.10.05. 12:12

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz a pedagógusok kötelező óraszámemelésének visszavonása érdekében - közölte Kerpen Gábor elnök. A kormány továbbra sem támogatja a kötelező óraszámemelés visszavonását - mondta az oktatási tárca közoktatási államtitkára.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Kerpen Gábor elmondta, hogy a parlament hétfőn tárgyal a szakszervezet népi kezdeményezéséről. Hangsúlyozta: továbbra is azt szeretnék, ha feltétel nélkül visszavonnák a pedagógusok kötelező óraszámának megemelését, s visszaállítanák a 2006 nyara előtti állapotot.

A kötelező óraszámemelést mindenféle hatásvizsgálat, szakmai alap nélkül hajtották végre. A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, árt az oktatás minőségének a több mint tízezer pedagógus álláshely megszűnése - tette hozzá.

Az Országgyűlés oktatási bizottságának kormánypárti többsége a népi kezdeményezés elutasítását javasolta szeptember 19-i ülésén, míg az ellenzék támogatta a szakszervezet indítványát.

Idén szeptembertől, tanévkezdéstől differenciáltan nőtt a pedagógusok kötelező óraszáma: a nem szaktanítást végző pedagógusoknál eggyel, a szaktanítást végzőknél, középiskolai tanároknál kettővel hetente.

A PDSZ az intézkedés visszavonásáért indított népi kezdeményezés keretében 60 ezer hiteles aláírást gyűjtött össze, a parlamentnek így foglalkoznia kell a kérdéssel.

A szakszervezeti elnök elmondta: a PDSZ levelében többek között az áll, hogy ha az országgyűlési képviselők nem látják feltétel nélkül biztosíthatónak a kötelező óraszám visszavonását, legalább hatásvizsgálat készüljön a pedagógusok valós terheléséről. Tapasztalataik szerint ugyanis az jóval meghaladja a heti negyven órát.

Szüdi János, az oktatási tárca közoktatási államtitkára azt mondta, hogy továbbra sem támogatják az óraszámemelés visszavonását. Ezt azzal indokolta, hogy az emeléssel a 2000. évi állapot áll vissza. A pedagógusok terheléséről szóló hatásvizsgálatról azt mondta, hogy azt elvégezték 2000 és 2002 között. Azóta a gyermekek száma erőteljesen csökkent. Mint mondta, nem tud arról, hogy e célból külön hatástanulmány készülne most.