Siemens-ügy: több száz milliárdos megvesztegetés

1 perc

2007.11.08. 08:56

Milliárdos nagyságrendet ér el euróban a Siemens megvesztegetési botrányában szereplő összeg - derült ki a konszern negyedévi eredményadatait ismertető sajtóértekezleten.

A megvesztegetési üggyel kapcsolatban folytatott belső vizsgálat első mérlege szerint mintegy 1,3 milliárd eurót tettek ki a megkérdőjelezhető kifizetések. Korábban a konszern konkrét összeget csak a botrány kiindulópontját, a távközlési részleget érintően említett. E részlegnél 449 millió kétes kifizetést azonosítottak, amelynek következményeképpen a cégnek 201 millió eurós büntetés kifizetését kellett vállalnia. Időközben más részlegeket is bevontak a vizsgálatba, és így a kétes kifizetések összege a háromszorosára emelkedett.

A konszernnek a pénzbírságon túl számítania kell utólagos adófizetési kötelezettségre, továbbá az amerikai tőzsdefelügyelet kemény büntetésére is. A tanácsadók, ügyvédek honoráriuma is sokba kerül: csak a szeptember végével záruló 2006/07-es évben a tanácsadóknak 347 millió eurót fizettek ki, ebből a negyedik negyedévre 159 millió euró jutott.

Németország legnagyobb elektronikai konszernjének üzletmenete ennek ellenére kedvezően alakult. Az üzleti év egészében a nyereség 21 százalékkal nőtt és több mint 4 milliárd euróra emelkedett.

A Siemens AG a 2006 évi üzleti év negyedik negyedében 74 millió eurós veszteséget szenvedett el, annak ellenére, hogy eladásai 9 százalékkal bővültek - jelentette be a döntően gépipari és távközlési berendezéseket gyártó konglomerátum. Az adózás utáni eredmény egy évvel ezelőtt még 148 millió euró volt. A müncheni székhelyű konszern működési eredménye ugyanakkor több mint a duplájára emelkedett, 1,99 milliárd eurót ért el az egy évvel korábbi 749 millió euróval szemben.

A Siemens vesztesége azzal az 1 milliárd eurós adóval hozható összefüggésbe, amit a cégnek a VDO autóelektronikai részleg Continental AG-nek történő, 11,4 milliárd eurós eladása után fizetett. Az árbevétel 9 százalékkal 20,2 milliárd euróra nőtt a negyedik negyedben az egy évvel ezelőtti 18,5 milliárd euróról.

Peter Loescher vezérigazgató, aki a céget érintő megvesztegetési botrány után vette át Klaus Kleinfeldtől az irányítást azt tervezi, hogy új vállalati struktúrát alakít ki a konszernnél, az erre vonatkozó tervet novemberben terjesztik a felügyelő bizottság elé.