Peter Löscher lett a Siemens új vezetője
Az osztrák származású Peter Löscher személyében először került külföldi menedzser a Siemens élére, amely Németország és Európa egyik legnagyobb ipari és elektronikai konszernje.
A 49 éves Peter Löscher az ausztriai Villachban született és Bécsben tanult, kinevezéséről az igazgatótanács élére vasárnap délután, rendkívüli ülésen döntött a cég felügyelőbizottsága, amelyet már a korábban kinevezett Gerhard Cromme vezetett. Értesülések szerint Löscher épp Cromme jelöltje volt. Első ízben fordul elő azonban, hogy az 1966-ban újjáalapított, 1847 óta működő Siemens AG élén nem német vezető áll.
Löschernek viszont van nemzetközi gyakorlata. Jóformán egész szakmai pályafutása mostanáig a gyógyszeriparban zajlott. Számos tekintélyes külföldi gyógyszeripari konszern vezetőségében betöltött pozíciók után most az amerikai Merck and Co gyógyszergyár egyik fő részlegének - Global Human Health - igazgatói székéből távozik a Siemenshez.
A felügyelőbizottság döntése értelmében Löscher július elsején váltja fel hivatalában Klaus Kleinfeldet, aki a konszernt hónapok óta sújtó korrupciós botrányok nyomán április végén jelentette be lemondását. Kleinfeld cáfolta ugyan, hogy tudomása lett volna a megvesztegetési pénzek kifizetéséről, de lépését azzal indokolta, hogy a vállalatnak - mint fogalmazott - a vezetéssel kapcsolatban tiszta helyzetet kell teremtenie.
Kleinfeld a második "vezéráldozat" volt a korrupciós botrány nyomán. Nem sokkal korábban Heinrich von Pierer, a Siemens felügyelőbizottságának korábbi elnöke mondott le, helyére Gerhard Cromme került. Cromme a "globális hátteret", továbbá a "nemzetközi tekintélyt" emelte ki az osztrák menedzser bemutatásakor.
Löscher kinevezésével a felügyelőbizottság reményei szerint a Siemens valóban "új lapot" nyithat, és a cég túlléphet a jelentős megrázkódtatásokat okozó korrupciós botrányain. Azok egyébként nem rontották a Siemens üzleti tevékenységét. Előzetes jelentés szerint a mostani második negyedévben is jelentősen nő az adózott eredmény, meghaladva a várakozásokat.
A hatóságok az előző hónapokban a cég több mint tíz korábbi és jelenlegi alkalmazottját vádolták azzal, hogy az elmúlt több mint hét évben, megrendelések elnyerése fejében, vesztegetési pénzeket utaltak át több európai, afrikai és ázsiai országba. Az átutalások elsősorban svájci, liechtensteini és osztrák bankszámlákon keresztül történtek. A vád szerint a törvényellenes kifizetések céljából számos fantomcéget hoztak létre.
A konszernnél folytatott belső vizsgálatok kiderítették, hogy az úgynevezett "fekete csatornákon" keresztül, törvénytelenül kifizetett pénzek meghaladták a 420 millió eurót. A korrupciós ügylet tavaly novemberi kirobbanásakor még "mindössze" 20 millióról volt szó.