Munkatársunk a kőbányai rendőrség fogdájában

1 perc

2007.11.18. 08:48

Szombaton délután őrizetbe vette a rendőrség munkatársunkat, Barcs Miklóst, aki videóra rögzítette jobboldali radikálisok be nem jelentett tüntetését a budapesti Batthyány-örökmécsesnél. (A videót cikkünkbe linkeltük.) A kőbányai kerületi kapitányságon négy órán át kellett állnia étlen-szomjan, családját, illetve ügyvédjét nem értesíthette hollétéről.

A képen nem kollégánk látható
© hvg.hu
Barcs Miklós éppen a Hold utcából akarta elhagyni a Batthyány-örökmécsesnél tartott, be nem jelentett tüntetés színhelyét, amikor a rendőrök feltartóztatták, kameráját elkobozták, mobiltelefonjából az akkumulátort kivetették, azt is elvették, őt magát pedig egy rabomobilba zsuppolva hatodmagával a kőbányai kerületi kapitányságra vitték. Ott az előtérben négy órán keresztül kellett álldogálnia, szék nem volt, vizet nem kapott. Egy üres cellába helyezték, ahol egy padon elaludt, majd éjjel egykor ébresztették; két rendőrnő jegyzőkönyvet vett fel tőle, majd közölték, szabálysértést követett el, amiért a rendőrségi felhívás ellenére a tüntetés helyszínén maradt. Ezért 40 ezer forint pénzbírságra ítélik. Hiába magyarázta, hogy mint a hvg.hu munkatársa csupán munkáját végezte, és videót készített az eseményről. Végre  a hajnali órákban elengedték, kameráját és mobil-akkuját visszaszolgáltatták. Feleségét fél órával kiszabadulása előtt a rendőrség értesítette hollétéről, addig családja a legnagyobb bizonytalanságban volt. 

Az engedély nélküli tüntetés szombaton délután ötkor kezdődött. Bár a rendőrség jelezte, hogy feloszlatja a demonstrációt, húsz-harminc ember, köztük Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője, Kovács Géza, a Magyar Önvédelmi Mozgalom vezetője, és egy álrabbi a helyszínen maradt. Őket előállították, a tüntetést feloszlatták.

Az MTI értesülései szerint Kovács Géza, a szombat délutáni be nem jelentett demonstráció szervezője azt állította, az örökmécsesnél tartott rendezvényen állampolgári jogaikkal éltek, a rendőrség jogtalanul lépett fel ellenük, így az előállítások is jogtalanok voltak, csakúgy, mint a munkájukat végző újságírók előállítása. A szombati megmozduláson való részvételre a Magyar Önvédelmi Mozgalom egyik képviselője buzdított egy internetes hírportálon.