Szétszedik a HUN-REN kutatóhálózatot: négy központ az ELTE-hez kerül
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
A HVG-nek és Der Standard osztrák napilapnak sikerült kiderítenie, hogy Klimt Afrikai herceg című, a bécsi Wienerroither & Kohlbacher Galéria által 15 millió euróért kínált a festménye Magyarországról került ki, méghozzá a magyar hatóságok megtévesztésével. Kérdés, van-e esély visszaszerezni?
Az elmúlt napokban egyre több információ kerül ki Gustav Klimt osztrák festő Afrikai herceg című képe múltjának történetéről. A William Nii Nortey Dowuonáról készült képet 1897-ben festette a művész Bécsben egy Völkerschaun, azaz népkiállításon, ami valójában egy emberi állatkert volt.
Az eddig is tudható volt, hogy a festmény Klimt 1918-as halálakor az ő tulajdonában volt, majd egy a műgyűjtő Klein házaspár vásárolta meg öt évvel később a Kende aukciósházban, 1928-ban pedig szerepelt a festő bécsi emlékkiállításán is. A zsidó származású házaspár az Anschluss után elhagyta Bécset, és Magyarországot is érintve Monacóban telepedett le. A kép sorsa innen nem követhető, csak találgatások vannak. Pedig nem mindegy, hol és mikor adták el a képet, mert más és más restitúciós szabályok vonatkoznak rá.
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Budapest megkapta az azonnali jogvédelmet is.
Ellenzéki össztűz zúdult a Parlamentben a miniszterelnökre.
Ahogy ígérték, az Európai Bizottság bemutatta az orosz gáz és olaj importjának megszüntetésére vonatkozó javaslatát.
Egyikük akár negyven év börtönt is kaphat.
A hatóságok vizsgálják, hol kaphatta el a súlyos betegséget.