Várhatóan tovább csökken a felsőoktatásba jelentkezők száma

1 perc

2007.11.28. 13:25

A felsőoktatási intézményekbe jelentkezők számának további csökkenését prognosztizálta a felsőoktatási szakállamtitkár szerdán egy budapesti szakmai konferencián; úgy vélte, hogy várhatóan 50-60 ezer diák jelentkezésére lehet majd számítani évente.

Manherz Károly úgy számolt, hogy a demográfiai csökkenés miatt az elkövetkező három-négy évben a korábbinál kevesebben, mintegy 82 ezren tesznek érettségit, s feltehetően 60-70 százalékuk, azaz 50-60 ezren nyújtanak be felvételi kérelmet. Az előző évek adatai szerint 2006-ban 120 ezer diák jelentkezett érettségi vizsgára, közülük rendes érettségit 95512 diák tett. Az idei évben 125,5 ezer jelentkezést regisztráltak, s több mint 92
ezren tettek hagyományos maturát.

A szakállamtitkár előadásában felhívta a figyelmet arra is, hogy a felsőoktatási intézményeknek a "túlélés", a magas színvonal, és a szellemi rang megőrzése okán is "keményen" be kell majd kapcsolódniuk az élethosszig tartó tanulás folyamatába. Manherz Károly a 2008-as évet vízválasztónak nevezte a felsőoktatás életében a mesterszakok tömeges indulása miatt.

Jövő évben mintegy 3500 mesterszakos helyet biztosítanak a hallgatóknak, ugyanakkor az igazi robbanás 2009-től várható, amikor belépnek a rendszerbe az új tanárszakok. Emlékeztetett arra, hogy mesterképzésben az alapképzést elvégzők 33-35 százaléka vehet majd részt, a felvételi követelményeket az intézményeknek kell meghatározniuk. A szakállamtitkár szólt arról is, hogy 2009-ben, a három évvel korábban felvett 62 ezer felsőoktatási hallgató közül mintegy 35 ezren kapják kézhez diplomájukat, s nekik el kell helyezkedniük a munkaerőpiacon.

Meg kell tehát nézni, hogy az alapfokú végzettséggel kilépő vegyész, vagy bölcsész tényleg talál-e fogadókészséget a piacon - mondta Manherz Károly, hozzátéve: tárgyalássorozat indult a Felsőoktatási Tudományos Tanács segítségével a piaci szükségletekről a munkáltatókkal, illetve a gyáriparosok szövetségével. Az ugyanakkor már most biztos, hogy nem lesz szükség annyi pedagógusra, illetve társadalomtudományi területen sem kell, hogy annyi egyetem képezzen, mint eddig - tette hozzá.