II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

6 perc

2025.01.21. 16:27

2025.01.21. 17:38

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.

Donald Trump szókincse négy év alatt nem lett gazdagabb, a beszéde pedig összeszedettebb, a haragja nem szelídült, csak fokozódott, tánc helyett még mindig úgy ringatja magát, mint egy óvodás, ám az tagadhatatlan, hogy a házi feladatát elvégezte. Négyévnyi „politikai száműzetése” ellenére

az USA elnöki pozíciójával járó hatalom már nem ismeretlen számára, mint 2017-ben volt: azt az utolsó milliméterig ki akarja használni, sőt meghosszabbítani, akár az alkotmányos korlátokat is feszegetve.

Az USA és a világ átfogó megváltoztatása mellett pedig még egy vágy hajtja, amihez kész minden eszközt bevetni: a bosszú vélt vagy valós ellenségeivel szemben.

Ez derül ki az első munkanapján – pontosabban az első fél munkanapján, mert a hivatali ideje a helyi idő szerint hétfő déli beiktatási ünnepséggel kezdődött – aláírt rendeletekből, amelyeknek nemcsak a száma, hanem a változatossága is példátlan. A szakemberek alapos munkáját feltételezi, hogy a Trump által – tőle megszokottan vastag filctollal – szignált dokumentumok előkészítése hosszabb időt kellett, hogy igénybe vegyen.

A rendeletözön azt hivatott sugallni, hogy nem várható káosz, ami Trump első mandátumát jellemezte. Helyette az történik, amit az elnök akar, ezt fejezte ki a beiktatási beszédében az a hat szó –

nothing will stand in our way,

azaz „semmi nem állhat a mi utunkba” –, ami sokkal jobban leírja, mi várható, mint az a 35 emelkedett szó, amit az alkotmány előír fogadalomként elmondani minden elnök számára a hivatalba lépéskor.

Donald Trump, Melania Trump, J.D. Vance az elnöki beiktatáson
Saul Loeb / AFP

A világ várhat a sorára

A rendeletekben közös, hogy gyakorlatilag formába öntöttek szinte minden olyan tervet, fenyegetést és kiszólást, ami az elnök kampánygyűlésein elhangzott azzal kapcsolatban, hogy mit akar megváltoztatni Amerikában. Egyelőre erre összpontosított, a világ nagy része még várhat arra, mi Trump terve vele, aki a mozgalmas néhány órában egyedül a vámokat lengette be Kanadával és Mexikóval szemben, s 75 napot adott a TikTok sorsáról való alkudozásra Kínával. Az pedig csak Marco Rubio friss külügyminiszter szavaiból derült ki, hogy az új washingtoni stratégia szerint Ukrajnának és Oroszországnak is engedményt kell tennie ahhoz, hogy véget érjen a háború.

Trump talán legfontosabb kampányígérete volt a – Joe Biden idején túlságosan átjárhatóvá, s ezzel politikai ballaszttá vált – déli határ problémájának megoldása. Ez Trump döntése alapján azt jelenti, hogy teljesen lezárják az utat az illegális bevándorlók előtt, s megvonják a legfeljebb két évre szóló átmeneti menedéket a Kubából, Haitiről, Nicaraguából és Venezuelából, az önkényuralom elől menekülve érkezőktől. Indul az országban illegálisan tartózkodók begyűjtése is, ami az elnök által többször megígért óriási deportálási hullámot előzi meg.