Budapest nem akadályozza a kormányzati negyed építését

1 perc

2007.12.05. 15:16

A Fővárosi Önkormányzat nem akadályozza a kormányzati negyed beruházását - mondta szerdán Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes a Népszabadság szerdai számában megjelentekre reagálva.

"Semmi nem igaz abból, hogy a Fővárosi Önkormányzat akadályozná a kormányzati negyed beruházását" - reagált a Népszabadság szerdai számában megjelentekre Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes. Az SZDSZ-es politikus elmondta: a projektet irányító Kincstári Vagyoni Igazgatóság, a főváros és a VI. kerület képviselői jövő hétfőn egyeztetnek legközelebb, s ha a vitás kérdésekben meg tudnak egyezni, megköthetik a településrendezési szerződést.

Ez szükséges ahhoz, hogy a Fővárosi Közgyűlés december 20-i ülésén jóvá tudja hagyni Terézváros már elfogadott Kerületi Szabályozási Tervét (KSZT) - a fővárosnak ebben egyetértési joga van -, amely szerint a főváros tulajdonában álló, és a kormányzati negyed építéséhez szükséges területet (a Ferdinánd híd lehajtóját) építési telekké minősítik. Az építési engedélyek a KSZT jóváhagyását követően kérelmezhetők, illetve adhatók ki. 

Egyelőre többek közt abban nincs egyetértés, hogy a  Podmaniczky utcában építsenek-e villamospályát, vagy a troliközlekedést fejlesszék tovább, illetve elbontsák-e vagy sem a Ferdinánd hidat. Ikvai-Szabó Imre hozzátette: abban mindhárom fél egyetért, hogy a Bajcsy-Zsilinszky úton vissza kell állítani a villamosközlekedést.

A Népszabadság szerdai számában azt írta: a kormányzati negyed nem épülhet meg a győztes építészeti tervek alapján, az épületnek helyet adó egyik telek ugyanis nem az állam, hanem a főváros tulajdonában van. Láng Balázs, a kormányzati negyed projekt kommunikációs vezetője a napilap cikkére reagálva elmondta: a kormányzati negyed építésére kijelölt, állami tulajdonban lévő terület tőszomszédságában mindig is ott volt egy fővárosi telek. Ennek a létezése nem új a kormányzati negyed projekt irányítói számára. Az épületegyüttes elhelyezését a tervezők a megbízott főépítésszel egyeztették, így ha néhány méter rákerült a főváros telkére, akkor a főváros vagy felszabadítja az érintett területet, vagy újra kell tájolni az épületet, amely - kompromisszumok nélkül - elfér az állami területen.