Megtévesztőnek tartják az oktatási tárca sztrájkadat-kérését

1 perc

2007.12.19. 15:50

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) ne kérjen a jövőben sztrájkadatokat az intézményvezetőktől - mondta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetője a tárca honlapjára december 11-én feltett "körözvény" kapcsán szerdán Budapesten. Az OKM közlése szerint az adatközlés önkéntes volt.

Az OKM az oktatási hivatal által kérte az oktatási intézmények vezetőit, közöljék, hogy hányan és milyen hosszan vettek részt a hétfői munkabeszüntetésben - idézte fel a szakszervezet vezetője. Ez megtévesztheti a vezetőket, mivel azt a látszatot kelti, mintha jelentési kötelezettségük lenne a tárca felé - vélekedett, hozzátéve, hogy mivel az adatszolgáltatás egyben önkéntes is volt, ezért az arányok érzékeltetésére alkalmatlan.

A "körözvény" további tartalmát ismertetve Kerpen Gábor elmondta: a tárca azt is felvetette az intézményvezetőknek, gondolkodjanak el, hogy a sztrájk várható mértéke miatt ne rendeljenek-e el rendkívüli tanítási szünetet. A szakszervezet vezetője elmondta, a jóhiszeműség ugyan feltételezhető, az intézkedés azonban a közoktatási törvényt és a sztrájktörvény szellemét is sértette volna, mivel ilyen szünet csak elháríthatatlan akadály vagy természeti ok miatt rendelhető el.

Megjegyezte, hogy továbbra is jogi segítséget nyújtanak azoknak, akiket a munkáltatójuk a sztrájkban való részvétel miatt fenyeget. Szüdi János közoktatási szakállamtitkár elmondta, az Educatio Kht. közoktatási információs irodája az OKM kezdeményezésére kiküldött egy e-mailt az intézményeknek, amelyben azt kérték: jelezzék, "milyen mértékű a pedagógusok, alkalmazottak sztrájkja, hány munkavállalóra, hány órára terjed ki a munkabeszüntetés." A szakállamtitkár hangsúlyozta: a levél azzal zárult, hogy "a válaszadás önkéntes", tehát semmilyen személyes adatra nem volt szükség, és nem is kértek ilyet. Közlése szerint 5888 intézménybe küldték el a levelet és azok 30,8 százaléka - összesen 1812 intézmény - válaszolt.

Szüdi János tájékoztatása szerint a szaktárca arra volt kíváncsi, kell-e bármilyen országos jellegű intézkedést tenni a sztrájk kapcsán, például el kell-e rendelni tanítási szünetet. A beérkezett adatokból kiderült, hogy nincs szükség minisztériumi intézkedésre - tette hozzá. Azt is elmondta, hogy semmilyen nyilvántartás nem készült a visszajelzésekből.