Közelebb a népszavazáshoz

2 perc

2007.06.05. 22:00

Tervezni se lehetett volna sokkal pontosabb időzítést, mint ahogyan három nappal Orbán Viktor nyilatkozatát követőenaz...

Tervezni se lehetett volna sokkal pontosabb időzítést, mint ahogyan három nappal Orbán Viktor nyilatkozatát követőenaz Alkotmánybíróság (AB) kihirdette legújabb népszavazási verdiktjét. "Az ellenzéknek nincsen direkt eszköze az előrehozott választás kikényszerítéséhez. De egy ahhoz nagyon közeli helyzetet tud előidézni a népszavazással" - hangsúlyozta a Fidesz-MPSZ elnöke a múlt szombati Magyar Nemzetben. Az AB keddi határozatában pedig nem csupán azt fejtette ki, hogy három kérdésben - vizitdíj, kórházi napidíj, felsőoktatási képzési hozzájárulás - igenis lehetséges referendumot tartani, de a jobboldali politikusok által előszeretettel bírált Országos Választási Bizottságot (OVB) is megrótta, és új eljárásra kötelezte.

Az OVB ugyanis áprilisban elutasította a Fidesz-KDNP népszavazási kezdeményezéseit e témákban, főként azzal érvelve, hogy az esetleges döntések a költségvetést érintenék, illetve burkolt alkotmánymódosítást valósítanának meg. Korábban felmerült, hogy a költségvetési érintettség csak az adott évre vonatkozzon-e, vagy a jövőre is előre lehet vetíteni. Az AB határozatát már valószínűsíthette, hogy a testület elnöke, Bihari Mihály márciusban is úgy fogalmazott: a referendum tilalmához közvetlen kapcsolatot kell kimutatni a büdzsével, és ezt a korlátot nem szabad túl szélesen értelmezni.

Így végül is papírforma-eredménynek nevezhető, hogy a jobboldali pártok által jelölt alkotmánybírák egységes kiállása és a szocialista támogatással a testületbe kerültek megosztottsága újabb kérdésekben is lehetővé tenné a népszavazást. Mind a három kérdést egyedül Bragyova András vetné el, míg az egészségügyi díjakra vonatkozót Holló András és Lévay Miklós is. A taláros testület fontosnak tartotta írásban leszögezni, hogy az OVB-nek hitelesítenie kell az aláírásgyűjtő íveket, és hogy köteles figyelembe venni az AB ellentétes döntéseinek indoklását is. Például azt, hogy a vizitdíj és a kórházi napidíj olyan elenyésző tétel a költségvetés egészéhez képest, ami nem indokolja a népszavazás tilalmát. Halmai Gábor alkotmányjogász, az OVB tagja szerint viszont az AB nem írhatja elő a testületnek, hogy milyen döntést hozzon.

"Minden egyes döntés, ami politikai értelemben a kormány legitimitását megrendítheti, akár annak bukásához, előrehozott választáshoz is vezethet. Én azonban valószínűbbnek tartom, hogy a cikluson belül kormányfőváltásra kerüljön sor" - mondta a HVG-nek Répássy Róbert, a Fidesz-MPSZ frakcióvezető-helyettese. A jobboldal reményeit erősítheti, hogy éleződik a feszültség a koalíciós pártok közt, az SZDSZ a reformok továbbvitelét sürgetné, de - ellentétben a Medgyessy megbuktatásához vezető helyzettel - most nem érdekük és nem is céljuk a miniszterelnök leváltása. Mint Eörsi Mátyás frakcióvezető a HVG-nek elmondta, számukra most az a feladat, hogy továbbra is kiálljanak a vizitdíj fizetése mellett, hangsúlyozva, hogy a visszalépés a kádári struktúrák konzerválása lenne.

A referendum eredményességének egyébként az a feltétele, hogy a jogosultak negyede plusz egy fő azonosan szavazzon.

FAHIDI GERGELY