Kié lesz az AirUnion többsége?
Szerdán tartják az AirUnion alapító közgyűlését: ott derül majd ki, hogy az államé, vagy az Abramovics fivéreké lesz-e a többségi részvénypakett, de az már biztos, hogy a vezérigazgató Borisz Abramovics lesz – jelentette hétfőn a Vedomosztyi című moszkvai gazdasági lap az egyik illetékes minisztériumból származó értesülésre hivatkozva.
Borisz Abramovics. A vezérigazgatói szék már az övé © HVG |
Abramovics az ideológusa annak, hogy öt regionális légitársaságból – a Krasairből, a Domogyedovszkije Avialinyiiből, (DAL), a Szamara, az OmszkAir és a Szibaviatransz társaságokból – létrehozzák az AirUniont, így logikus, hogy ő vezesse a holdingot – fejtette ki a lap kérdésére Oleg Pantyelejev, az Aviaport ügynökség elemző szolgálatának vezetője.
Abramovics tervéről 2005-ben kezdte meg a tárgyalásokat az állami hivatalnokokkal. Tavaly májusban Vlagyimir Putyin államfő aláírta azt a rendeletet, amelyben engedélyezte, hogy a holdingot létrehozzák és azt a magántulajdonosok ellenőrizzék. Alekszadr és Borisz Abramovics a Krasair és a Szamara 40, a DAL 48,6, az Omszkavia 70 és a Szibaviatransz 100 százalékának a tulajdonosa, az állam a Krasairben 51, a DAL-ban 50 és a Szamarában 46,5 százalékkal bír.
A Vedomosztyinak a gazdaságfejlesztési minisztériumban elmondták: egyelőre nem világos a cég értékelése: a vagyont 7,52 milliárd rubelre becsülik, ebben az állam része 4,36 milliárd rubel, vagyis 58 százalék. Többek szerint azonban nem kizárt, hogy az Állami Vagyonügynökség az értékelést végző Deloitte-nak a Krasair adatait a repülőterével együtt küldte meg, s ez növelte meg az állami részt, noha a repülőteret éppen az AirUnion holding szervezése miatt novemberben leválasztották a légitársaságtól. A vagyonügynökségnél cáfolják, hogy a Krasair adatait a repülőteret is beleértve közölték volna.
Az eddigi egyeztetések nem hoztak eredményt. A mostani adatok alapján az ellenőrzés lehetőségéért - a részvények 55 százalékának megszerzéséért a magántulajdonosoknak felárral együtt 60 millió dollárt kellene befizetni az államkasszába, noha korábban úgy számoltak, hogy ez az összeg 20, legfeljebb 25 millió dollár lesz.
Szakértők szerint nem kizárt, hogy január 16-án a vezérigazgató megbízásáig nem jutnak el, hiszen először egyhangúlag el kell fogadni az értékelést és határozatot kell hozni a részvénytársaság létrehozásáról – írta a lap, amely szerint a felelős hivatalnokok a problémák ellenére kizárják az alapító közgyűlés elhalasztásának lehetőségét.