Ingatlanbefektetés: a hitelválság csak a londoni piacon érződött

2 perc

2008.03.14. 17:10

A CB Richard Ellis jelentése szerint 2007-ben az európai kereskedelmi ingatlanbefektetések értéke elérte a 246 milliárd eurót, ami 6 százalékkal haladja meg az előző év rekordszintjét. A magyarországi forgalom összértéke tavaly meghaladta az 1,94 milliárd eurót.

A korlátozott hitelpiac hatása jelentős volt 2007 utolsó negyedévében, ám leginkább az Egyesült Királyságra korlátozódott. A kontinensen a befektetői aktivitás a negyedik negyedévben 45 milliárd eurós szintjével rekordot döntött, és közel hat százalékkal haladta meg a korábbi rekordot, a 2006 negyedik negyedévében mért 42,5 milliárd eurót.

Az Egyesült Királyságban a hozamok emelkedtek, a londoni Cityben például az első osztályú irodák hozama 1,5 százalékpontos növekedést mutatott a 2007 közepén mért, legalacsonyabb értékhez képest. A hozamemelkedés néhány befektetőt már visszacsábított London központi piacára, hiszen várhatóan az első osztályú irodák hozama a mai szint közelében stabilizálódik.

A brit hozamemelkedéssel szemben a legtöbb európai városban a hozamok változása nem volt olyan hangsúlyos, mindössze 0,2−0,4 százalékpontot tett ki. A változás különbségére magyarázatot adhat, hogy a bérleti díjak változása Európa nagyvárosaiban is differenciált volt: az elmúlt két évben a Cityben 42 százalékkal, a West Enden pedig 50 százalékkal nőttek a bérleti díjak. Kelet-Közép-Európán kívül csak Madridban volt ekkora mértékű áremelkedés: a spanyol fővárosban 47 százalékkal emelkedtek az irodabérleti díjak, míg Párizsban 17, Frankfurtban 16, Münchenben 5, Milánóban pedig 4 százalékkal nőttek az értékek.

A legnagyobb éves növekedést 2007-ben a kisebb piacokon figyelhettük meg: A befektetői aktivitás Magyarországon 160 százalékkal nőtt, Luxemburgban megduplázódott. Jelentős növekedés volt még a Cseh Köztársaságban, Hollandiában, Dániában, Portugáliában, Spanyolországban és Romániában is – ezeken a piacokon a bővülés meghaladta a 40 százalékot. Az Egyesült Királyság mellett csak Svédországban, Írországban és Lengyelországban volt számottevő csökkenés tapasztalható a befektetők aktivitásában.

A CB Richard Ellis magyarországi ingatlanbefektetési elemzése szerint a magyarországi ingatlanbefektetési piac ugyancsak rekordévet zárt 2007-ben, a forgalom összértéke meghaladta az 1,94 milliárd eurót. „A befektetők továbbra is az irodák és a kiskereskedelmi létesítmények iránt érdeklődtek leginkább, hiszen ez a két szektor a teljes volumen 89 százalékát tette ki. Ugyanakkor figyelemreméltó, hogy Magyarországon –ellentétben Európa legtöbb piacával − az irodák második helyre szorultak a kiskereskedelmi ingatlanok mögött a teljes forgalmat illetően.” – emelte ki Borbély Gábor, a budapesti iroda piaci elemzője. „2007-ben nagyon fontos szerepet játszottak az ún. forward ügyeletek, hiszen a teljes befektetési érték 54 százalékában még be nem fejezett projektek eladásával realizálódott. A folyamatban lévő fejlesztések volumene alapján ez a trend idén sem fog megváltozni.