ENSZ BT: vita a koszovói választásokról

2 perc

2008.04.22. 08:41

Komoly vita bontakozott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsában egyfelől Szerbia és Oroszország, másfelől pedig az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között arról, hogy megtartható-e vagy sem Koszovó területén a szerbiai helyhatósági választás.

Az ENSZ BT Koszovónak szentelt hétfői ülésén ezúttal Boris Tadicc szerb elnök védte Belgrád hivatalos Koszovó-politikáját. Mivel egyes országok ENSZ-nagykövetei ellenezték azt, hogy Hashim Thaci független ország vezetőjeként szólaljon fel a BT ülésén, a koszovói miniszterelnök csak magánszemélyként lehetett jelen, a az ENSZ-testület ülését pedig zárt ajtók mögött tartották meg.

A sajtó képviselői hozzájutottak Boris Tadics beszédének írásos változatához. Ebből kiderül, hogy a szerb elnök ismét döntésük felülvizsgálatára szólította fel azokat az országokat, amelyek elismerték Koszovó függetlenségét. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy elmaradt a világszervezet reagálása a függetlenség egyoldalú kikiáltására.

"Kijelentem, hogy hazám soha nem fogja elismerni Koszovó függetlenségét" - mondta Tadics, aki szerint Belgrád elutasító álláspontja miatt tárgyalásos úton új, kompromisszumos megoldást kell keresni Koszovó jogállására, ellenkező esetben a koszovói precedensnek beláthatatlan következményei lesznek a nemzetközi közösségre nézve. Tadics arra figyelmeztetett, hogy a koszovói szerbek nem bíznak a pristinai hatalmi intézményekben, és nem fognak együttműködni az ENSZ-kormányzat feladatait átvevő EULEX-szel sem, amíg az európai uniós misszió nem kap mandátumot a BT-től. Belgrádnak az az álláspontja - tette hozzá -, hogy az EULEX az 1999-ben elfogadott 1244. számú koszovói BT-határozat keretein kívül tevékenykedik, és létrejötte ellentétes az ENSZ-alapokmánnyal.

A BT-ülésen Zalmay Khalilzad amerikai és John Sawers brit ENSZ-nagykövet határozottan ellenezte a szerbiai helyhatósági választás megtartását Koszovóban, "haszontalannak és törvénytelennek" mondta az etnikai alapon történő szavazást. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet viszont Tadic pártját fogta, mondván, a koszovói szerbeknek jogukban áll szavazni mind a parlamenti, mind pedig a helyhatósági választáson. Csurkin felszólította a koszovói ENSZ-kormányzatot (UNMIK), hogy ne akadályozza a választás lebonyolítását. Hashim Thaci a BT-ülés után úgy nyilatkozott, hogy Pristina minden koszovói polgár tekintetében elismeri a kettős állampolgársághoz való jogot (ebből eredően a szerbiai parlamenti választás megtartását), de "illegitimnek" tartja a helyhatósági választás megrendezését Koszovó területén.

A belgrádi kormány a múlt héten döntött arról, hogy május 11-én Koszovóban a többségben szerbek lakta enklávékban is megtartják a Szerbiában kiírt parlamenti és önkormányzati választásokat. Az UNMIK jóváhagyásával a koszovói szerbek a függetlenség kikiáltása előtt is részt vehettek a szerbiai parlamenti választásokon, és zömében a szerb radikálisokra szavaztak.