Soros: recesszió kell a "buborék" kipukkasztásához

3 perc

2008.05.26. 14:19

A brit gazdaság recessziójának veszélyére figyelmeztető inverz hozamgörbe alakult ki a brit állampapír-piacon a Moody's Investors Service szerint. Más londoni elemzők még tovább rontott előrejelzései megerősítik az amerikai recesszió valószínűségét, és Soros György nagybefektető hétfőn Londonban idézett nyilatkozata szerint épp e két gazdaság recessziója "kell" az általa spekulációs olajárfolyam-buboréknak nevezett olajár-emelkedés korrekciójához.

A Moody's napi európai hitelfolyamat-elemzéseinek hétfői összeállítása szerint az elmúlt heti kereskedés zárónapján - immár a második egymást követő napon - inverz volt a szuverén brit adósságpapírok hozamgörbéje, vagyis a távolabbi lejáratok hozama alacsonyabb volt a rövid futamú állampapírokénál. A kétéves brit állampapír (gilt) 4,985 százalékon, a tízéves lejáratra kiadott adósság 4,903 százalékon zárta a hetet.

A nemzetközi hitelminősítő szerint az ilyen hozamgörbe-átfordulások gyakran jósolták meg a korábbi amerikai recessziókat.

Kimondatlanul, de egyértelműen recessziós veszélyre hívta fel a figyelmet nemrég a Bank of England kormányzója is. Mervyn King a brit jegybank májusi inflációs jelentését ismertetve azt mondta: a rövid távú inflációs kilátások "markánsan romlottak" az elmúlt három hónapban. Ez át fog szűrődni a reálbérekbe, ami csökkenteni fogja a háztartások költekezését és a gazdaság kibocsátási növekményét, nem kizárható, hogy "meredek ütemben", mondta a Bank of England első embere.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - júniusra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett havi világgazdasági előrejelzésében tovább rontotta a dollárra és az amerikai gazdaságra adott, eddig is igen vérszegény prognózisait, tényként számolva az idei amerikai recesszióval.

Az EIU londoni elemzői fenntartották azt az előrejelzésüket, hogy az amerikai gazdaság az idén mindössze 0,8 százalékkal fog növekedni, de a 2009-es amerikai GDP-reálnövekedési jóslatukat az eddigi - korábbról már szintén rontott - 1,4 százalékról 1,1 százalékra süllyesztették tovább.

Ezt az első negyedévi előzetes hivatalos amerikai GDP-becslésre alapozzák, mondván: jóllehet negyedéves összevetésben nőtt a bruttó kibocsátási érték, a növekedés összetétele azonban "nem ad okot üdvrivalgásra", mivel a fő hajtóerőt a raktárkészlet-feltöltési célú beszerzések adták. A végső háztartási felhasználás ugyanakkor 17 éve először csökkent az idei első negyedévben.

Az EIU júniusi előrejelzése szerint a ház amerikai GDP-prognózisában benne van az idei recesszió tényszerű feltételezése.

A múlt héten az amerikai Fed maga is rontotta előrejelzéseit: szerinte az Egyesült Államok gazdasági növekedése az idén legföljebb 0,3-1,2 százalékos lesz, a három hónapja jósolt 1,3-2,0 százalék helyett.

Az EIU az amerikai növekedési jóslat rontásával összefüggésben gyengítette dollárárfolyam-prognózisát is: az új előrejelzés az euró idei átlagos dollárárfolyamát 1,55-re módosította a korábbi jelentésben szereplő 1,54-ről, 2009-re pedig 1,50 dolláros éves átlagárfolyamot valószínűsít az eddig várt 1,48 helyett.

Az EIU az amerikai recessziós jóslat ellenére meredeken emelte nyersolajár-előrejelzését. A ház szerint a globális kereskedésben irányadó alaptípus, az északi-tengeri Brent hordójának átlagárfolyama az idén és jövőre is 106,50 dollár lesz - a korábbi prognózisban erre a két évre 91,25, illetve 85 dolláros Brent-átlag szerepelt -, a 2010-2012-es időszakban pedig tovább emelkedik, rendre 113, 115 és 120 dollárra.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci elemzéseket is összeállító háza szerint a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) átlagos árfolyama 2008 egészében 116,90 dollár, ezen belül az idei második negyedévben 126 dollár lesz hordónként. A cég a múlt hónapban még 100,8 dolláros WTI-árfolyamátlaggal számolt 2008-ra; a Brent olajféle idei várható árátlagát az előző előrejelzés 99,10 dollárra tette. A Barclays Capital új prognózisa ez utóbbi olajfajtára most már 115,20 dolláros átlagot jósol ebben az évben.

A ház londoni iparági elemzői szerint ugyanis az olajárnak a 60 dollártól 120 dollárig tartó útját nem kísérte semmilyen egyértelmű változás azokban a dinamikákban, amelyek az eddigi áremelkedési hullámot hajtották.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének nyersanyagpiaci szakértői a minap az eddigi hordónkénti 104 dollárról 124 dollárra emelték 2008-as egész évi átlagár-előrejelzésüket a Brent olajfajtára, jövőre pedig már 140 dollár feletti éves Brent-árfolyamátlaggal számolnak.

Soros: recesszió kell (Oldaltörés)

Soros György magyar-amerikai milliárdos fedezetialap-kezelő a hétfői The Daily Telegraphnak azt mondta: az "olajár-buborék" kipukkadása egészen addig nem valószínű, amíg az amerikai és a brit gazdaság recesszióba nem kerül, ami csökkenti a fogyasztást, "drámai árzuhanást" okozva.

Soros a brit konzervatív napilapnak azt mondta: a gyenge dollár és a rekord kínai kereslet magyaráz "valamennyit" az energiaár-emelkedésből, de az árgörbe parabolikus alakot öltött, ami a (spekulációs) árfolyambuborékok jellemzője, tette hozzá.

A Lehman Brothers befektetési csoport legutóbbi, befektetőknek kiadott figyelmeztetésében is az állt, hogy ömlik a spekulációs tőke a nyersanyagindex-követő alapokba, és az olajár rövid távon elérheti a 150, sőt akár a 200 dollárt is, de a nyersanyagpiacokon "még most sem" mellőzhető a fizikai ellátási-keresleti elem a kalkulációból, aminek előbb-utóbb óhatatlanul kiegyensúlyozó, és így korrekciós hatása lesz, jó eséllyel még az idén.