Lépj egyet előre: csaknem 15 ezer támogatott

1 perc

2008.06.10. 10:27

Már csaknem 15 ezren kapnak támogatást a Lépj egyet előre program újabb, idén januárban indított szakaszában, a program összesen 22 ezer ember ingyenes képzését finanszírozza - közölte a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal.

A további 7 ezer képzési helyre több mint 20 ezer jelentkező közül választják ki azokat, akik részt vehetnek a programban. Számít a jelentkezések beérkezési sorrendje, illetve az, hogy milyen szakmát választ a jelentkező.

A képzéseket az első szakaszhoz hasonlóan csak olyan szakmáknál támogatják, amelyekre szükség van az adott régióban. Több szakmára, így például élelmiszer- és vegyiáru-eladóra, szociális gondozóra, ápolóra, biztonsági őrre, takarítóra, kereskedőre, nehézgépkezelőre már eddig is annyi volt a jelentkező szinte az összes régióban, hogy ezekre nem vesznek fel újabb támogatottakat. Ugyanakkor több más szakmára az egész országban alig van jelentkező. Ilyen például a hegesztő, a kőműves, az ács-állványozó, a forgácsoló. Ezekre a szakmákra országszerte további támogatások nyerhetők el.

A Lépj egyet előre program első szakaszában 2006 februárja és 2007 vége között 15 661, többségében szakképzetlen ember jutott ingyenesen az adott térség munkaerőpiacán keresett szakmához. Az első szakaszhoz 4,8 milliárd forintot használtak fel, a jelenlegi újabb szakaszra a következő két évben 10,6 milliárd forint fordítható. A tervek szerint a második szakasz keretében 22 ezren szerezhetnek a munkaerőpiacon keresett szakképesítést. A program mindkét szakaszának finanszírozásában szerepet vállalt az Európai Unió.

A jelenlegi, második szakasz külön is ösztönzi azok szakmai vagy felzárkóztató képzését, akik csak nyolc általánost - vagy még annyit sem - végeztek. E képzettségi szintnél minden 150 órányi tanfolyami idő után a minimálbér összegének megfelelő ösztöndíjban részesülhetnek a jelentkezők, ami anyagi alapot ad arra, hogy alkalmi munka helyett a tanfolyamon vegyenek részt. Akik az alapfokú iskolánál magasabb végzettséggel rendelkeznek, csak a tanfolyamok végén, sikeres vizsga esetén jogosultak az ösztöndíjra.

A második szakaszban olyan, szakképzettséggel már rendelkező személyek is jelentkezhetnek, akiknek a szakmája elavult, ezért piacképesebb szakmát szeretnének elsajátítani. Felsőfokú végzettségűek képzését viszont a program nem támogatja.

A képzésekre a tanfolyamokat szervező képző intézményeknél lehetett jelentkezni, a jelentkezéseket ezek az intézmények juttatták el a Foglalkoztatási és Szociális Hivatalhoz.