Tóta W.: A nemfideszes büszkeség napja
Nincs hatalmuk felettünk.
Tíz kiemelkedő zsidó labdarúgóra és edzőre, valamint két embermentőre emlékezik a Holokauszt Emlékközpont új kiállítása, amelyből az is kiderül, mi a közös a Fradiban és az Újpestben.
„Amikor megjelentek a házban a nyilasok, és felsorakoztatták a családokat, hogy elvigyék és a Dunába lőjék őket, az egyik nyilas felismerte apámat. Nagy fradista volt, és a korábbi évekből emlékezett rá… Megvárta, míg a többiek lekanyarodnak a Pozsonyi útról, a látszat kedvéért adott apámnak két hatalmas pofont, aztán megsúgta, hogy melyik védett házban voltak már, oda menjünk, ott biztos nem keresnek majd bennünket” – a fia, Mándi Attila visszaemlékezése szerint így menekült meg a haláltól Mándi Gyula, a Fradi és az MTK egykori focistája, később a magyar válogatott, az Aranycsapat pályaedzője, az izraeli labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya.
Mándi Gyula egyike annak a tíz kiemelkedő izraelita labdarúgónak és edzőnek, valamint két embermentőnek, akiknek sorsát A meccs emberei – Zsidók és labdarúgás a két világháború között című kiállításán mutatja be a Holokauszt Emlékközpont. A futball szokatlan téma a Páva utcai emlékhelyen, de Nagy Adél kurátor elmondása szerint kurátortársával, Olosz Leventével szándékosan választottak olyan tematikát, ami esetleg azokat a látogatókat is bevonzza a központba, akik korábban még nem jártak náluk. Nagy Adél maga is focirajongó, aki a kiállítás 2022-ben kezdődött előkészítése során döbbent rá, mennyire keveset tud a második világháború előtti korszak focijáról.
Nincs hatalmuk felettünk.
Fenntartanák a nyomást Oroszországon és szembemennének Trumppal is.
A magyar választók felhatalmazására hivatkozva futott neki Orbán Viktor a csütörtöki EU-csúcsnak. Kár, hogy a felhatalmazáshoz félrevezető propagandát vetettek be, ahogy az is, az ilyen típusú kampány szembemegy még a saját uniós tagságunkkal is.
Az oroszok novemberben vettek célba egy munkácsi elektromos alállomást.
A DW szerint a jövő évi választási kampány fő témája lehet Ukrajna.
Ráadásul az elmúlt évekkel ellentétben a környező országokban is sokkal jobban érdekelte az embereket, hogy mi történik Magyarországon a Pride-dal.
Sok tanár éppen egyetlen ponttal csúszott le a kiemelkedő kategóriába sorolásról.