Horn: az SZDSZ egységesen fog szavazni a költségvetésről

3 perc

2008.09.11. 08:20

Sem a Gyurcsány-féle Megegyezésből, sem az előrehozott választásból nem kér a SZDSZ, erősítette meg Gusztos Péter és Horn Gábor szerdán tartott sajtótájékoztatójukon. Mindketten „fájdalmas intézkedések szükségességéről” beszéltek, amelyeket csak egy szakértői kormány tud meghozni.


Gusztos Péter és Horn Gábor sajtóértekezle.
© Szegő Péter
Gusztos Péter szerint Magyarországon veszélyes politikai patthelyzet alakult ki. Magyarországnak cselekvőképes, új kormányra van szüksége, amely végrehajtható, a magyar gazdaságot megmozdító, föllendítő, a versenyképességet megcélzó költségvetést fogadtat el év végén az Országgyűléssel. Az MSZP-féle Megegyezést az SZDSZ tartalmi okokból nem támogatja: nincs benne ugyanis adócsökkentés és nem tesz lépéseket egy igazságosabb szociális rendszer irányába. Gusztos a Megegyezést „pótcselekvésnek”, „a lassú agónia politikai programjának” nevezte.

A képviselő szerint a Fidesz és az MDF által képviselt elképzelés az előrehozott választásokról „egyéves politikai dzsungelháborút” eredményezne, ami nem megoldás, hanem „az erdő magunkra gyújtásának politikai programja”. A megoldás a liberális képviselő szerint az lenne, ha a parlamenti pártok egy olyan, cselekvőképes kormányt választanának meg, amely „nem a választási kampányra, hanem a gazdaság rendbetételére szolgál”.

A Gyurcsány-féle dolgozat alkalmatlan arra, hogy egy új megállapodás kiindulópontja legyen – tette hozzá Horn Gábor. „Magyarországon hónapok óta nem történik semmi és – ha minden így marad – nem is történne semmi. Az SZDSZ ebben nem kíván szerepet játszani.” Horn szerint a Megegyezést még toldozgatni-foldozgatni sem érdemes.

A liberális honatya úgy vélte: Gyurcsány pontosan ismeri a kialakult helyzetre adott SZDSZ-es választ, amely egy nagy, átfogó adócsökkentés, ellépés az egykulcsos adórendszer irányába és a szociális ellátórendszer radikális átalakítása. Horn példaként említette a családi pótlékot, melynek szerinte elfogadhatatlan és pazarló a rendszere. Hozzátette: az SZDSZ nem fogja kisegíteni az MSZP-t csak azért, hogy ne legyen előrehozott választás. Ráadásul – vélte az SZDSZ ügyvivője – egy szakértői kormány esetén komoly esély van arra, hogy a jelenlegi Országgyűlés kitölti hivatalát és 2010 tavasza előtt nem lesz választás.

A hvg.hu azon kérdésére, hogy mennyiben lenne jobb az általa dzsungelháborúnak becézett választási kampány 2010 elején, mint 2009 elején, Gusztos kifejtette: „.ismerjük a választási kampányok ígéretlicitjét, tudjuk azt, hogy most néhány fájdalmas intézkedésre is szükség lenne. Pontosan tudjuk, hogy egy előrehozott választás és az azt megelőző választási kampány lehetetlenné tenné azoknak az intézkedéseknek a meghozatalát, amelyekre égető nagy szükség lenne Magyarországon”. Újságírói kérdésre, hogy egy Surányi György volt jegybankelnök által vezetett kormányt az SZDSZ támogatna-e, Gusztos kitérő választ adott: „Az SZDSZ nem kíván találgatásokkal foglalkozni a lehetséges új miniszterelnök személyét illetően..

Horn Gábor a hvg.hu-nak adot interjúban ismét megerősítette: kizártnak tartja, hogy az SZDSZ-es képviselők egy része szavazattal vagy akár a szavazástól való távolmaradással segítené a Gyurcsány-kormányt a költségvetés elfogadásában. „Ott leszünk mindannyian és úgy fogunk szavazni, ahogy közösen döntöttünk. Az SZDSZ jövőjével kapcsolatban kijelentette: "ha az európai választáson az SZDSZ nem ugorná át az öt százalékot, utána nyugodtan összecsomagolhat. Ha 2009 tavaszán nem tudunk produkálni, akkor 2010 tavaszán sem fogunk tudni. Biztos vagyok benne, hogy a választásokon – akár az európai unióson, akár a magyaron – az SZDSZ eléri az öt százalékot.”

Eörsi Mátyás szombati nyilatkozatát, amelyben a liberális külpolitikus elveti a szakértői kormány gondolatát, Horn úgy kommentálta: "terminológiai vita folyik közöttünk: ezt egyesek szakértői kormánynak hívják, mások szerint pedig marhaság annak hívni. Szerintem szakértői kormány az a kormány, amely átmeneti időszakra szerveződik és nem célja a következő választás megnyerése". Az SZDSZ ügyvivője hozzáfűzte: egy ilyen kormány mögött is ott a pártpolitika, hiszen a parlamenti pártok egy része szavazza meg a kormány programját. "A jelenlegi patthelyzetből nem látok más kiutat" – tette hozzá.

A hvg.hu kérdésére Horn csacsiságnak nevezte Kövér László bonmot-ját, miszerint az SZDSZ „kiveti magát az ablakon a tizedik emeletről”, ha nem szavazza meg az adótörvényt és a költségvetést. „Az SZDSZ akkor ugrana ki a tizedikről, ha visszamenne és kisegítené Gyurcsányt. 2008 tavaszán nemet mondtunk arra, hogy nem történik semmi. Azért, mert a véleményformáló értelmiség egy része ezt akarja, nem fogunk visszamenni” – hangsúlyozta. A politikus szerint, ha Magyarországon józanok lennének a politikai erők, akkor az SZDSZ javaslatát mindenki elfogadná. A parlamenti pártoknak ugyanis érdeke néhány fontos lépés megtétele – anélkül, hogy nekik kellene lejáratódniuk. Ezeket a lépéseket 2010-ig meg lehetne tenni, majd az új, 2010 tavaszán megválasztott Országgyűlésnek felelős kormány már egy pályára állított gazdasággal mehetne neki a következő ciklusnak.

Horn szerint ezekben a kérdésekben az SZDSZ egységes: az általa elmondottak megegyeznek az SZDSZ túlnyomó részének – beleértve mind Fodor Gábor pártelnököt, mind Kóka János frakcióvezetőt – álláspontjával.

Szegő Péter