Sólyom a Piarista közben és az Akadémiánál koszorúzott

1 perc

2008.10.23. 06:58

Sólyom László köztársasági elnök egyetemi tanárok társaságában megkoszorúzta a fővárosi Piarista közben található, az 1956-os Egyetemi Forradalmi Diákbizottság megalakulásának tiszteletére elhelyezett emléktáblát.

Az államfő után Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Pomogáts Béla egyetemi tanár helyezett el koszorút az emléktáblánál. Az V. kerületben, az ELTE Bölcsészettudományi Karának egykori épületénél elhelyezett emléktáblát 2007. október 30-án avatták fel. A vörösmárvány táblát, amelyen az szerepel, hogy "E ház előtt indult 1956. október 23-án délután a pesti egyetemisták forradalomhoz vezető tüntetése, itt működött a forradalmi napokban az Egyetemi Forradalmi Diákbizottság és itt szerkesztették lapját az  Egyetemi Ifjúságot" a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Egységes Szövetsége (MEFESZ) állíttatta.

Az emléktábla avatásakor Pozsár István, az Egyetemi Forradalmi Diákbizottság egykori elnöke elmondta, hogy a diákbizottság tagjai a forradalom alatt napilapot szerveztek, röpcédulákat szórtak, részt vettek az élelmiszerosztásban, a forradalom leverése után pedig ismeretterjesztő anyagokat terjesztettek, amiért többen börtönbe is kerültek.

A köztársasági elnök Pálinkás Józseffel és Pomogáts Bélával együtt megkoszorúzta az 1956-ban mártírhalált halt I. Tóth Zoltán akadémikus mellszobrát is az MTA épülete előtt.

A Kossuth-díjas Vígh Tamás szobrászművész Roosevelt téri alkotása az 1956-ban, 45 esztendős korában meggyilkolt akadémikusnak, I. Tóth Zoltánnak állít emléket. Az akadémikus mellszobrát 2006. október 20-án avatták fel. 

A két évvel ezelőtti avatáson Szabad György akadémikus, az Országgyűlés volt elnöke az erdélyi származású, párton kívüli akadémikust méltatva azt mondta, személyisége egyszerre volt "derűs és aggódó". Az ELTE diákjai körében népszerű dékánt 1956. október 25-én a "felelőssége vitte az állampárt központja elé", ahová küldöttségbe indult, hogy "megértesse: az egyetemi ifjúság nem felfordulást akar, hanem a szabadság rendjét". A pártközpont őrsége azonban a küldöttségre tüzelt, I. Tóth Zoltánt így érte halálos lövés.