Basescu szerint Románia nem rokkan bele a béremelésekbe

1 perc

2008.10.27. 12:46

Traian Basescu szerint nem lehet egyenlőségjelet tenni Románia és Magyarország költségvetési lehetőségei közé - a román államfő egy hétfői tanácskozáson fejtette ki ezt a gondolatot. Cáfolja, hogy ha Románia 50 százalékos béremelést ad a közalkalmazottaknak, akkor a Magyarországéhoz hasonló nehéz gazdasági helyzetbe kerülne.

Az egészségügy reformjáról szóló hétfői megbeszélésen elhangzó megállapítással a román államfő azt az állítást akarta cáfolni, miszerint ha Románia is 50 százalékos béremelést ad a közalkalmazottaknak, akkor a Magyarországéhoz hasonló nehéz gazdasági helyzetbe kerül.
    
Basescu kifejtette: Magyarország korábban PPP-konstrukcióban, vagyis befektető bevonásával épített autópályákat, a költségek fedezésére pedig kereskedelmi hiteleket vett fel. Ilyen körülmények között  - magyarázta Basescu - a magyar költségvetés egy részéből jelenleg is ezeknek a hiteleknek a visszafizetését fedezik, ami Romániára nem érvényes. 
    
Magyarország és Románia helyzete közötti hasonlóság a múlt héten megrendezett IV. magyar-román együttes kormányülésen merült fel. A Mediafax román hírügynökség szerint akkor Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök megkérte Gyurcsány Ferenc magyar kollégáját, hogy magyarázza el a román sajtónak, milyen következményekkel járt a közalkalmazotti bérek jelentős megemelése a magyar gazdaságra. A magyar kormányfő mérsékelt költekezésre buzdító figyelmeztetése erőteljes visszhangot váltott ki a román sajtóban.
    
A román államfő a várakozásokkal ellentétben pénteken hirdette ki azt a törvényt, amely a pedagógusok 50 százalékos béremeléséről szól. Szeptember végén a parlament egyhangúan szavazta meg ezt a jogszabályt, amelynek alkalmazásával azonban nem ért egyet a kormány. Tariceanu szerint a tanárok, valamint a hasonló mértékű béremelést követelő többi közalkalmazott fizetésének ily gyökeres mértékű növelése súlyos gazdasági válságot idéz elő Romániában. Ezzel szemben Basescu úgy látja, hogy a költségvetésben van elég pénz a megnövekedett bérköltségek fedezésére. 
    
A kormány várhatóan kedden határoz arról, hogy miként viszonyul a jogszabályhoz. A kabinet több lehetőség közül választhat: vagy befagyasztja a közalkalmazottak fizetését, vagy olyan rendelet fogad el, amely hatályon kívül helyezi az érvénybe lépett, és sokat vitatott törvényt.