Göncz Kinga: az európai-amerikai viszonyban a folytonosságon a hangsúly

1 perc

2008.11.04. 15:56

Az Európai Unió és Magyarország is a folytonosságra helyezi a hangsúlyt az új amerikai elnökkel, hiszen most is van egy szoros európai uniós-amerikai együttműködés - mondta kedden Göncz Kinga külügyminiszter az EU-tagállamok diplomáciai vezetőinek nem hivatalos, kétnapos marseille-i találkozóját követően.

Göncz Kinga elmondta: az Európai Unió szorosabb partneri együttműködést ajánl az új amerikai adminisztráció számára, de ennek formája még nem dőlt el.

Arra a kérdésre, hogy vajon a külügyminiszteri találkozón érződött-e, hogy az EU melyik jelöltet látná szívesebben az elnöki székben, Göncz Kinga elmondta: az elnökjelöltek személye csak informális beszélgetéseken került szóba, hivatalosan nem. "Informálisan sokszor elhangzott Barack Obama neve" - tette hozzá a külügyminiszter.

"Azt mindenképpen lehet látni, hogy nem lesz nagyon nagy politikai fordulat: hangsúlybeli különbségekkel, de maradnak az eddigi fő prioritások" - fogalmazott a diplomáciai vezető, aki szeptember végén mindkét jelölt tanácsadóival találkozott az Egyesült Államokban. Göncz Kinga arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban a választások után általában a Magyarország számára fontos partnerek a helyükön szoktak maradni a közigazgatásban, még akkor is, ha a legfelsőbb szinten váltás történik.   

Az Európai Unió külügyminiszterei az Egyesült Államok következő elnökétől a transzatlanti partneri viszony "kiegyensúlyozottabbá és átfogóbbá alakítását" kérik, tekintettel az EU-nak a jelenlegi válságokban megnövekedett szerepére. Többek között az erről szóló nyilatkozatról egyeztettek az uniós külügyminiszterek.

Göncz Kinga tájékoztatása szerint a hatoldalas dokumentum négy fő témát emel ki. Ezek közül az egyik legfontosabb az eddigieknél jóval hatékonyabb multilaterális együttműködés a világban, ebből a szempontból pedig a pénzügyi válság kiemelten jelentős, mert Európában mindenki egyetért abban, hogy a globális pénzügyi rendszer újragondolását és új ellenőrzési rendszerek felállítását el kell kezdeni - mutatott rá a külügyminiszter.

Az Európai Unió másik fő kérése az új amerikai adminisztrációtól, hogy az első naptól vállalja fel a közel-keleti békefolyamat továbbvitelét, de nemcsak az izraeli-palesztin viszony megoldásával, hanem a Szíriával és Libanonnal kapcsolatos kérdésekkel együtt - hangsúlyozta a külügyminiszter.

A harmadik fő terület Afganisztánt és Pakisztánt érinti, mert a régió stabilizációjának eléréséhez szintén nagyon szoros európai-amerikai együttműködés szükséges, hasonlóan a negyedik kiemelt témának számító Oroszországgal való viszonyt illetően - tette hozzá Göncz Kinga.