Csúfos szétesés lett a NER sikerprojektjéből – hogyan bukott a Fehérvár egy rakás pénzzel a másodosztályig?

8 perc

2025.05.27. 13:01

2025.05.27. 13:20

A NER egyik első nagy fociprojektje az volt, hogy a Videotont nemzetközi szinten elismert csapattá fejlesszék fel, ehhez képest a csapat a hétvégén az NB I.-ből is kiesett. A fehérvári foci nem politikai ellentét miatt zuhant össze: amikor 2020 körül kiderült, hogy nem a BL a következő lépcsőfok, hanem az, hogy a Ferencvárost visszaelőzzék, a tulajdonosnak, a szponzoroknak és a stábnak is eltűnt a motivációja.

Csúfos széteséssel ért véget az, ami egykor még sikertörténet volt: a Debrecen elleni 3-0-s vereséggel kiesett az NB I.-ből a Fehérvár. Nagy utat tettek meg, amíg ide eljutottak. Emlékezetes, hogy 2018-ban az akkori főszponzor Mol Nyrt.-t vezető Hernádi Zsolt még arról beszélt, hogy a csapat kinőtte az NB I.-et, és bár ez nagyképű állítás volt, akadt benne némi igazság.

A változatos neveken futó klub – FC Fehérvár, Videoton, Mol Vidi, Mol Fehérvár, most épp Fehérvár FC – 2010-től egészen 2021-ig csak egy évben nem végzett dobogón a bajnokságban, háromszor volt magyar bajnok, kétszer is megjárta az Európa Ligát, 2018-ban pedig, miután épphogy nem jutott be a Bajnokok Ligájába (BL), az EL-ben még a Chelsea ellen is pontot szerzett. Évekig tűnt úgy, hogy a Videoton a NER futballvilágának első számú csapata, ehhez képest már két éve is épp hogy bent maradt az NB I.-ben, most pedig úgy esett ki onnan, hogy ezen igazából nem csodálkozott senki, aki követte a bajnokságot.

Aztán a kiesést követően megindult a csúnya üzengetés. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere a Facebookon nekiment Garancsi Istvánnak, a klub tulajdonosának, mire Garancsi közölte, hogy ő eladja szívesen egy forintért is a klubot, ha az önkormányzat hajlandó átvenni azt. Erre érkezett Cser-Palkovics válasza: a polgármester már azzal vádolta meg Garancsit, hogy valójában arra játszik, dőljön össze a klub, és így szabadulhasson meg tőle.

Elsőkből az utolsó előttiek

A klubot (akkor épp FC Fehérvár néven) 2007-ben vette meg és húzta ki a csődközelből a milliárdos nagyvállalkozó. Akkor még nem a Fidesz vezette az országot, de a VIP-páholyokban már elég jó ajánlólevélnek számított Orbán Viktor barátjának lenni, az építőipari vállalkozó pedig nem sajnálta a pénzt a focira. Majd 2010-ben megérkezett a NER, és elkezdték önteni a pénzt a focira. Megérkezett szponzorként a Mol és sok más, a közbeszerzések nagy nyertesei közé tartozó cég, természetesen új stadion épült, az akkor már Videoton nevet felvevő klub meccsein rendszeres vendég volt a NER-elit, egy ideig a Felcsút is a Videoton B-csapata volt.

Garancsi István és Orbán Viktor a lelátón.
MTI / Czeglédi Zsolt

2010-ben a Fehérvár lett a Debrecen után a második magyar csapat, amelynek a költségvetése átlépte az évi egymilliárd forintos álomhatárt, majd 2018-ban már az első volt, amely túllépett az évi 10 milliárd forinton. És a pénzt egész sokáig tényleg viszonylag jól fektették be.