Öt százalék körüli magyar inflációt várnak Londonban
Öt százalékhoz közelítő éves magyarországi inflációt várnak a múlt hónapról londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint az egyre egyértelműbb recessziós környezet, valamint a kedvező bázishatások miatt a forint gyengülésével együtt is további dezinfláció, és - jövőre - jegybanki kamatcsökkentés várható, bár ennek mértékéről eltérnek a vélemények.
Az MTI által kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc nagy londoni befektetési ház és gazdaságelemző intézet - Merrill Lynch, Goldman Sachs, BNP Paribas, JP Morgan, Barclays Capital, Deutsche Bank, UBS, 4cast, Dresdner Kleinwort - prognózisai viszonylag széles sávban, 5,1-5,5 százalék között mozogtak. Az előrejelzési átlag 5,30 százalék volt.
Szeptemberben 5,7 százalékos, teljes kosárra számolt tizenkét havi inflációt mértek Magyarországon, vagyis jóval alacsonyabbat az akkori 6,1 százalékos londoni konszenzusnál.
Az októberi előrejelzéshez fűzött elemzésükben a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői - akik 5,3 százalékos drágulási ütemet várnak a múlt hónapról - azt jósolták, hogy valószínűleg folytatódott az infláció ütemes csökkenése az élelmiszer- és az üzemanyag-összetevőben mutatkozó jelentős bázishatások nyomán.
Jóllehet a ház szerint az ipari termékek inflációja várhatóan kissé gyorsult az elmúlt hónapok forintgyengülése miatt, a JP Morgannél arra számítanak, hogy az idei év végi inflációs ütem már valamivel 5 százalék alatt lesz, 2009 végére pedig 3,5 százalékra lassul.
A cég várakozása szerint a magyar jegybank 2009 első negyedében kezdi a pénzügypolitikai enyhítést egy negyed százalékpontos kamatcsökkentéssel; júniusra 10,75 százalékra, 2009 végéig 9,00 százalékra süllyed az MNB-alapkamat a JP Morgan hosszú távú előrejelzése szerint.
A Merrill Lynch londoni elemzői is 5,3 százalékra lassuló éves inflációt jósolnak a múlt hónapra, főleg a zuhanó nyersanyagárak és a kedvező bázishatások alapján.
A bankcsoport londoni befektetési részlege megerősítette azt az előrejelzését, amely szerint az idei év végéig fennmarad a 11,50 százalékos MNB-alapkamat, 2009 végére azonban 6,50 százalékra csökken vissza, ahogy a piacok stabilizálódnak, és a globális környezet "a recesszió felé húzza" a magyar gazdaságot.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni elemzői 5,4 százalékos októberi magyarországi inflációt jósolnak, megjegyezték ugyanakkor: a világgazdasági hitelválság és a forintgyengülés ellenkező irányú hatásokat gyakorol az árakra.
A GS szerint a kedvező bázishatások is lassítják az inflációt, de ez függ attól is, hogy a forint árfolyamgyengülése milyen ütemben szűrődik át az árakba.
A ház előrejelzése szerint a legutóbbi árfolyamkiugrás még túl közeli ahhoz, hogy már jelentős hatást gyakoroljon az inflációra, de ennek megítélése is bizonytalan.
Hosszabb távon a Goldman Sachs elemzői azzal számolnak, hogy az éves összevetésű magyarországi inflációs ütem 2009 második felében 4 százalék alá süllyed, és ez, valamint a fokozatosan normalizálódó kockázati felár jövőre már lehetővé teszi az MNB-nek a kamatcsökkentések elkezdését.
Az IMF-csomaghoz kötődő költségvetési szigorítás és a hitelválság dezinflációs hatása nyomán a magyar jegybank rövid távon el tud viselni egy viszonylag gyenge forintárfolyamot is, feltéve, hogy a gyengülés nem csúszik ki az ellenőrzés alól, fogalmaztak a Goldman Sachs londoni elemzői.
A BNP Paribas előrejelzése az, hogy az MNB már 2009 első negyedében hozzá tud kezdeni a kamatcsökkentéshez; a ház már a jövő év első három hónapjára sem zár ki fél-egy százalékpontos enyhítést.
A cég elemzői - akik 5,4 százalékos októberi inflációt várnak - azzal számolnak, hogy 2009-ben a magyar jegybank az októberben végrehajtott, 3,00 százalékpontos, "kétségbeesett" emelés előtti szintre csökkenti vissza alapkamatát.