Megvesztegetés, extra lábtérrel: etikai, jogi és nemzetbiztonsági szempontból is durván aggályos Trump katari ajándékrepülője
Az amerikai elnök szerint nemhogy az égvilágon semmi gond nem lenne azzal, ha elfogadná a katari királyi család repülőgépét ajándékba, de egyenesen hülye lenne, ha visszautasítaná az ajánlatot. Trumppal viszont most még a saját közössége sem ért egyet egyhangúan, ráadásul az elnöki különgéppé álmodott magánrepülő egy szakértő szerint valójában kémelhárítási rémálom. És nem a fedélzeti “kemencekecske,” miatt, bármi is legyen az.
Ritkán jön szembe ennyire látványos és nyílt megvesztegetési terv: hétvégén derült ki, hogy Katar luxusrepülőgépet akar ajándékozni Donald Trumpnak, az amerikai elnök pedig nem hogy letagadná, azóta is büszkén hirdeti, hogy ő bizony ezt a csecse kis meglepetést el fogja fogadni. Ha ezt tényleg megteszi, akkor ez lesz a legnagyobb értékű ajándék, melyet az Egyesült Államok kormánya valaha egy másik kormánytól kapott.
De igazán nem ez veri ki a biztosítékot a demokratákon túl már egyes republikánusoknál is, hanem az, hogy az ideiglenes kormánygépként használandó repülő az elnök második ciklusa után minden jel szerint Trump személyes tulajdonába kerülne – tehát végül nem az amerikai kormányzat, hanem az a magánember gazdagodna vele tovább, akinek amúgy is egyre több üzleti érdekeltsége van Katarban, és épp most üthet nyélbe további több százmilliárd dollárnyi üzletet.

Az egyelőre még nem lefixált ajándékozás tele van jogi és etikai red flagekkel, ráadásul több szakértő szerint az sem életszerű, hogy Trump az ajándékgépet majd elnöki különgépként tudja használni, mivel ahhoz előbb szinte teljesen szét kellene kapni a repülőt, és komoly biztonsági fejlesztésekkel együtt újra összerakni. Ez pedig ugyan a Trump-kormányzat reményei szerint pár hónapos munka, szakértő források szerint valójában több évig tartana – akár az elnök második ciklusán túl is.
Első osztályú külföldi befolyásolás, extra lábtérrel