Akcióterv a nemzetközi szabályozásról és együttműködésről

3 perc

2008.11.16. 07:27

A pénzügyi rendszerek nemzetközi szabályozása terén való együttműködésről, a stabilizáció érdekében hozandó további lépések szükségességéről fogadtak el akciótervet szombaton Washingtonban a G20-értekezlet részvevői.

© MTI/EPA




















A globális pénzügyi válságról rendezett első világértekezleten a mintegy kéttucatnyi állam- és kormányfő elvállalta: megbízzák pénzügyminisztereiket, hogy dolgozzák ki, milyen eszközökkel lehet javítani a pénzügyi piacok szabályozásán és működésén. A megállapodás tervezete szerint a világ vezetőinek március végéig el kell készíteniük az új irányvonalakat, amelyeket aztán a következő, áprilisban megrendezendő pénzügyi világcsúcson vitatnak meg, ahol már az új amerikai elnök, Barack Obama is részt vehet.

Az elfogadás előtt álló megállapodás két részből áll. Az első, ötoldalas elvi fejezet felhívást tartalmaz a kormányok felé, hogy tegyenek erőfeszítéseket a nemzeti gazdaságok fellendítésére. Ezenkívül szerepel benne a pénzügyi rendszerek nemzetközi szabályozásában való együttműködés, a globális szervezetek reformja a segítségre szoruló országok támogatására, valamint a protekcionizmus elutasítása. A megállapodás részletezi: a pénzügyminisztereknek a jelenlegihez hasonló váratlan globális válságok elkerülésére konkrét javaslatokat kell tenniük a nemzetközi könyvelési előírások kiigazítására. Hatékonyabb szabályokra van szükség a vállalati eszközök értékelésére, hiszen részben ez a hiányosság vezetett a mostani pénzügyi krízishez. A G20-csúcson a vezetők hitet tesznek minden pénzügyi piac, termék és résztvevő szabályozása és felügyelete mellett. A megállapodásban szerepel a spekulatív fedezeti alapok, valamint a származékos pénzügyi termékek szabályozásának szigorítása is.

A megállapodás második, szintén ötoldalas fele a tulajdonképpeni akcióterv. Ez intézkedéseket tartalmaz az átláthatóság és a felelősségi viszonyok fokozására, a szabályozás javítására, továbbá a piacok megbízhatóságának, a nemzetközi együttműködésnek és a nemzetközi szervezetek reformjának erősítésére. Középtávon ez egyebek mellett a hitelminősítő intézetek szabályozását jelenti.

Bush: "Nagyon sikeres csúcstalálkozó volt"

© MTI/EPA
Az amerikai elnök szerint olyan jó szabályozási mechanizmusra van szükség, amely nem rombolja le a szabadpiac működését. Mint elmondta, egyetértettek abban, hogy a gazdasági növekedés elérése a legfőbb cél, s erre a szabadpiac a legalkalmasabb eszköz. Azt is kiemelte: meg kell reformálni a nemzetközi pénzügyi szervezetek, köztük a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank irányítási rendszerét.

Bush kitért arra, hogy kormánya a hitelkrízis leküzdésére rendkívüli lépéseket tett, amelyek nélkül az Egyesült Államok még az 1930-as évekbelinél is súlyosabb depresszióba süllyedhetett volna. Értékelése szerint már láthatók az első pozitív jelek; a befagyott hitelpiacok egy része kiolvadóban van. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az intézkedéseknek időre van szükségük, hogy hassanak.

Bush elmondta, hogy kormánya részletesen tájékoztatta Barack Obama elnököt a G20-találkozó előkészületeiről, egyben biztosította a világ vezetőit, hogy gördülékeny hatalomátadás lesz az Egyesült Államokban.

Sarkozy: Európa teljes egységet mutatott a pénzügyi csúcson

Nicolas Sarkozy "történelminek" értékelte a közel húsz ország szombaton záródott kétnapos ülését, "mert ennyi, különböző érdekű ország összejött és megállapodott egy tervről". Sarkozi szerint legalább még egy, mostanihoz hasonló csúcstalálkozót tartanak. A záróközlemény szerint április végéig rendezik meg a következő csúcsértekezletet. A francia elnök reményei szerint ennek London ad otthont.

A brit kormányfő is a történelmi szót használta a szombati fórum értékelésekor. Gordon Brown azt mondta, hogy olyan fontos témákról volt szó, mint a kereskedelem, a pénzügyi stabilitás és a gazdaságok élénkítése.

A német kancellár szerint eredmények születnek a szombati megbeszélés alapján. Angela Merkel azt mondta, hogy fontos lépéseket sikerült tenni a globális gazdaság megszilárdítása és a globális piac nemzetközi felügyelete felé.

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főizgatója arról beszélt a washingtoni "világértekezlet" után, hogy a világgazdaság az elmúlt hatvan év legsúlyosabb válságával néz szemben. "Szükség van egy összehangolt tervre. Minél összehangoltabb lesz - ami azt jelenti, hogy a kormányok egy időben cselekszenek -, annál hatékonyabb lesz" - hangoztatta az IMF-főigazgató.