Befektetési tanácsok november végére

6 perc

2008.11.25. 04:15

A piacok lassan lenyugodnak, a piaci mozgások kevésbé szélsőségesek. A recessziós félelmek azonban még nem tűntek el nyomtalanul, ami miatt újabb és újabb hullámok alakulnak ki. Mire figyeljünk ezen a héten?

A hét eseményei rácáfoltak várakozásainkra, legalábbis ami arra vonatkozott, hogy a piaci mozgások kevésbé lesznek szélsőségesek, és lassan megnyugszik a piac. Ez elsősorban azért következett be, mert az amerikai – és általában a fejlett – piacok végül a korábbi mélypontok alá estek, ahol a befektetők ismét elbizonytalanodtak és újabb eladási hullám alakult ki.

Ennek oka, hogy a recesszió a korábban feltételezettnél mélyebbnek és kiterjedtebbnek bizonyul, miközben az állam mozgástere az újabb és újabb pénzügyi injekciókkal egyre szűkebbé válik. Vasárnap újabb bank megmentésére született terv, a Citigroup 20 milliárd dolláros tőkeinjekciót, valamint a 306 milliárd dollárnyi problémás eszközére állami garanciát kap. A bank az utóbbi időben olyan helyzetbe került, hogy az újabb leírások immár a működőképességét lehetetlenítették volna el.

Fontos megjegyezni, hogy ez a csomag nem a már tető alá hozott 700 milliárdos csomag része, hanem további keret megnyitását jelenti. A veszteségleírás első 29 milliárd dolláros részét maga a Citigroup vállalja, a további veszteségek viszont már az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-et terhelik. Az állam osztalékelsőbbségi részvényeket, valamint biztosítékokat kap cserébe a pénzügyi segítségért. Közben az autógyártók mentőöve késik, a szektor megmentését ugyanis kevésbé látják égetőnek a gazdasági és politikai vezetők…

Az előbb említett események azért fontosak, mert a piaci mozgásokat alapvetően befolyásolták, hiszen a gazdasági válság újabb fejezeteit jelentik. Itt arra gondolunk, hogy ezeknek a problémáknak a megoldása immár nem a korábbi csomag által biztosított keret, hanem újabb források szolgálnak alapul. Soros György már többször jelezte, hogy a korábbi csomagot ki kell egészíteni. Véleménye szerint a korábbi 700 milliárdos összeg többszörösére lesz szükség. Úgy tűnik, hogy a magyar származású milliárdosnak igaza lesz – ezúttal is…

Devizapiac

Az euró/dollár keresztárfolyam maradt az oldalazó pályán, gyakorlatilag nem változott az árszint.


Ugyanakkor egy erős beszűkülés alakult ki, ami azt jelzi előre, hogy valamelyik irányba akár erős kitörés is lehet. Ma az tűnik valószínűnek, hogy az euró fog erősödni a dollárral szemben. Ez akkor következhet be, ha az Egyesült Államokban további – jelentős összegű – pénzügyi mentőcsomagokra lesz szükség. Ma ennek az esélye egyre nagyobb, így a dollár gyengülése valószínű, de ha a technikai szinteket nézzük, akkor a dollár erősödése mellett is lehetnek érvek. Amennyiben ugyanis a korábbi támaszvonal mentén alakul a jegyzés, akkor év végére 1,15-ig is erősödhet a dollár. Ez rövidtávon azonban nem meghatározó, még akkor sem, ha az említett szint év végére előáll. Ezért ma euró vételét javaslunk dollárral szemben.

A hazai piacon a forint úgy viselkedett, ahogy vártuk, de egy némi bizonytalanságot jelentett, hogy a korábban jelzett 272-es szintnél tovább gyengült. A 272-nél nyitott – és a gyengébb forint mellett „kifinanszírozott” – pozíciók a hét végére jó nyereséget hoztak, mivel a kereskedés 267-268-as sávban alakult, míg hétfőre a már régen látott 266-os szint alá is képes volt erősödni a forint.



A korábban kialakult sávok még mindig fennállnak, de azt gondoljuk, hogy ha a nemzetközi helyzet nem romlik tovább (ami azért kétesélyes!), akkor az euró/forint a 260-265-ös sávba kerülhet. Ennek oka pedig az, hogy a kötvénypiaci hozamok és a bankközi kamatok a mai inflációs környezetben kiváló befektetési lehetőséget kínálnak a külföldi befektetők számára is, miután az államcsőd veszélye elhárult.

Ajánlásunk tehát az, hogy a korábban – 272-es szint közelében nyitott – EUR/HUF eladásokat (forintvétel euróval szemben) tartani kell, és a 262-es szint közelében zárni a pozíciókat.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A nemzetközi kötvénypiacokon hatott a nyersanyagok és az energiahordozók árának további csökkenése, illetve az, hogy a gazdaság lassulása nagyobb mértékű, mint korábban gondolták az elemzők, piaci szereplők. Az árupiaci árcsökkenés és a gazdasági lassulás ugyanis az infláció erőteljes csökkenését okozza a globális gazdasági rendszerben. Ennek hatására a fejlett piaci kötvényhozamok is csökkentek, különösen Európában. A tízéves bundok (német államkötvények hozama a 4,00 százalék körüli szintekről 3,70 százalék alá estek, míg a hasonló lejáratú amerikai államkötvények hozama egyenesen a történelmi minimumértéke környékére, 3,15 százalékra esett 3,70 százalékról. A hozamesés mértéke akkora, hogy ezúttal már a kisbefektetők által is érezhető volt, azaz tényleges nyereséget lehetett elérni a két hete vásárolt kötvények eladásával.

Erre nem számítottunk, mivel nem gondoltuk, hogy a piac ilyen rövidlátó és nem számol azzal, hogy a mentőcsomagok hatására később inflációs nyomás alakulhat ki. Persze az is lehet, hogy a piac jelenleg nagyobb hatásúnak gondolja a piaci árak esésének következtében kialakult kvázi pénzkivonást, mint a gazdaságba pumpált állami pénzek hatását. Ennek azonban csak teoretikus jelentősége van, mivel a hazai állampapírok hozama olyan szinten van, hogy bőven kompenzálja a kockázatokat – a hazai befektetők számára mindenképpen.

A hazai piacon ugyanis még mindig nem csökkentek jelentősen a hozamok. Némi csökkenést ugyan tapasztaltunk, de azt még mindig nem lehet érzékelni, hogy dinamikus változások történtek volna a magyar állampapír piacon.


A referencia hozamok csökkenése – futamidőtől függően – 0-30 bázisponttal változott, ami tulajdonképpen megfelel a fejlett piaci hozamok csökkenésének, tehát nem beszélhetünk arról, hogy a külföldi tőke megindult volna a hazai piac irányába. A kockázati felár tehát nem változott.

Ebben a helyzetben a véleményünk sem változott, továbbra is ajánljuk a hazai állampapírok vételét, különösen a 3-5 éves lejárati szegmensben.

Részvénypiac (Oldaltörés)

Ajánlás
Állampapír piac:
állampapírok:
Hazai kötvények:
Vétel: 3-5 éves papírok
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac (vétel max. a teljes portfolió 10-20%-ára):
EU részvények: vétel a korábbi minimumra állított STOP-okkal
USA részvények: vétel a korábbi minimumra állított STOP-okkal
Orosz részvények: kivárás – belépési pont keresése
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: a teljes portfolió 10-20%-a erejéig OTP, MOL vétel (STOP szintekkel!)
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal).
A részvénypiacokon a múlt héten az általunk felvázolt szcenáriók közül a rosszabb irányába mozdult el. Akkor azt írtuk, hogy a fontos technikai szintek – az előző lokális minimumok – meghaladása további esést indukál. Ez be is következett, mivel a 850-es támasz eleste az S&P-nél egészen 750-es szintig lökte az indexet. Itt különös jelentősége volt a Citigroup esetének. Amikor a bank bejelentette, hogy segítségre szorul, globális esés alakult ki – nem csak a bankszektorban -, de miután az amerikai kormány és a Fed bejelentette, hogy kész segítséget nyújtani, hirtelen emelkedés alakult ki.

Meg kell jegyeznünk azonban, hogy a korábban minimumszinteknek számító támaszok elestek és a kisebb emelkedés után is ezen szintek alatt maradtak a vezető indexek. Az emelkedés tehát ma még sérülékeny és egyáltalán nem biztos, hogy kitart még napokig, így az emelkedésben eladást javasolunk abban az esetben, ha a mélypont körül sikerült részvényeket vásárolni. A korábbi – beragadt – vételekkel ma már nem érdemes foglalkozni; ezeknél bele kell törődni abba, hogy „hosszú távú befektetéssé változtak”…

A hazai piac is illeszkedett a nemzetközi trendekbe; az OTP vezetésével estek a részvényárak, de hétfőre – a pénteki amerikai emelkedés hatására – itthon is kialakult egy kisebb emelkedés. A hazai helyzet azonban kissé különbözik: nem estek el a korábbi lokális minimumszintek! Ez biztató, ugyanakkor, ha a fejlett negatív trend alakul ki ismét, akkor ezek a szintek nem jelentenek akadályt az eladók számára.


Technikai szempontból több pozitív tényező is van: a forgalom az utóbbi eső szakaszban csökkent, a volatilitással együtt, valamint a már említett támaszszint sem esett el. Ennek ellenére az óvatosság nem árt, de az OTP és a Mol részvényeit a befektethető tőke 10-20 százaléka arányában meg lehet vásárolni, azzal, hogy a STOP-szinteket a korábbi minimum-szintekre kell beállítani. Fontos, hogy a BUX minimumszintről és nem az egyes egyedi részvények minimumáról van szó!

A fejlett piaci részvények tekintetében is a korábbi minimumok figyelembevételével érdemes vásárolni és az eladási szinteket beállítani. A fejlődő piacokon továbbra sem ajánlunk részvényvásárlást.


Fürjes Szabolcs