Olyan gyorsan oldják fel a szankciókat, hogy Szíria nehezen alkalmazkodik hozzá
Az amerikai és európai szankciók részbeni feloldása esélyt adhat Szíriának az újjáépítésre, de kérdés, meddig jutnak az enyhítések, és tud-e élni velük a szír kormány.
Idlíbtől Latakián és Homszon át Damaszkuszig Szíria több városának utcáin tűzijátékkal és zászlók lengetésével ünnepelték az amerikai szankciók enyhítésének minapi bejelentését. Azóta az emírségekbeli DP World nyilvánosságra hozta a tartúszi kikötő fejlesztésének és üzemeltetésének 800 millió dolláros projektjét. A dubaji székhelyű Spinneys regionális élelmiszerlánc már a lehetséges szíriai boltjainak helyeit cserkészi, szaúdi befektetők a lepusztult szír cementgyárakra fenik a fogukat. A Világbank bejelentette, hogy Szaúd-Arábia és Katar rendezte Szíria aktuális tartozását, így az jogosulttá vált további támogatásokra. Beszédtéma az 5G-s szolgáltatás bevezetése, ahogy az első damaszkuszi metró megépítése is. „A telefonom folyamatosan cseng” – mondta egy neves szír bankár, a szíriai font árfolyama pedig látványos erősödésnek indult.
Azt, hogy a szaúdiak szorosabbra kívánják fűzni a kapcsolatukat Szíriával, szépen bizonyítja, hogy az ország új vezetőjének első hivatalos külföldi útja is Rijádba vezetett.
Szíria-szerte visszatért az eufória, amely jelentősen alábbhagyott Basar Asszad rezsimjének tavaly decemberi megbuktatása óta.
Még Szíria támogatóit – ahogy saját szakpolitikusait – is meglepte Donald Trump
amerikai elnök szankciók eltörléséről szóló hirtelen közlése, majd a rijádi találkozója a dzsihádistából politikussá lett Ahmed as-Saraa átmeneti szíriai elnökkel, akit „jóvágású fiatalembernek” nevezett. A reményt tovább éltette, hogy a múlt pénteken az amerikai kormány – Trump ígéretéhez híven – meg is hozta az első könnyítéseket.
A New York-i Közkönyvtár kiállítása bemutatja, hogyan vált egy nagyváros lapja nemzetközi tényezővé. A magazin egy évszázad alatt öt főszerkesztőt fogyasztott el, Adam Gopnik, a lap főmunkatársa néggyel is dolgozott.