Itt a recesszió, 7,2 százalékos zuhanás az ipari termelésben

4 perc

2008.12.05. 08:50

Előzetes adatok alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 októberében 7,2 százalékkal csökkent, a munkanaphatástól megtisztított adat ezzel megegyezik - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Elemzők nem számítottak ilyen rossz adatra. Úgy vélik, az ipari termelési adatok is mutatják, hogy megérkezett a gazdasági recesszió. Londoni elemzők a vártnál is mélyebb válságra számítanak.

A termelés volumene az év első tíz hónapjában 1,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 1,9 százalékkal csökkent.

Szeptemberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,7 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,3 százalékkal csökkent. A termelés volumene az idei év első kilenc hónapjában 3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index szeptemberben 2,5 százalékkal mérséklődött.

Tavaly októberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,9 százalékkal nőtt.

© MTI


Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint nem számítottak ilyen rossz adatra. A 7,2 százalékos visszaesés azt mutatja, hogy itt a recesszió, s a következő hónapokban még rosszabb lesz a helyzet. Hozzátette, előzetesen fele ekkora visszaesésre számítottak.

Az elemző szerint az igazán nagy probléma az, hogy már az export sem tudja segíteni az ipari termelést. Az pedig már a korábbi hónapokban bizonyossá vált, hogy a belföldi kereslet sem képes javítani az ipari termelés helyzetén.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője arra mutatott rá, hogy az általuk vártnál is rosszabb lett az adat, hiszen ők csak 5,8 százalékos visszaesésre számítottak. A magyar kilátásokat tekintve kifejtette, minden attól függ, hogy jövőre az eurózóna országai, különösen Németország miképpen teljesít. Azt azonban valószínűsítette, hogy 2009-ben az első félévben még negatív ipari termelési adatok várhatók, s élénkülés csak a második félévben következhet be. Nyeste Orsolya szerint nagyon nagy a bizonytalanság, s egyelőre nem lehet látni, mi fog történni 2009-ben.

Török Zoltán az Állami Számvevőszék elnökének, Kovács Árpádnak egy korábbi kijelentése kapcsán elmondta, a legrosszabb forgatókönyv szerint elképzelhető, hogy jövőre akár 4 százalékkal is csökkenjen a bruttó hazai termék (GDP). Hozzátette, az ő forgatókönyvük alapesetben 2,5 százalékos visszaeséssel számol, de a legrosszabb adat náluk is megegyezik az elnök által lehetségesnek tartott mínusz 4 százalékkal.

Ezzel összefüggésben Nyeste Orsolya úgy vélte, hogy jövőre a GDP visszaesése inkább a Magyar Nemzeti Bank által lehetségesnek tartott mínusz 0,2-1,7 százalék között lehet. Ugyanakkor a nagy bizonytalanság miatt azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy ennél nagyobb csökkenés lesz.

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a vártnál is mélyebb recesszióra utalnak a pénteken közzétett, a konszenzusnál gyengébb magyarországi ipari termelési adatok, amelyek megerősítik a meredek további jegybanki kamatcsökkentések kilátását.

Neil Shearing, a Capital Economics londoni gazdaságelemző intézet közép-európai közgazdásza az adatismertetés után azt mondta, hogy az ipari termelés visszaesési mértéke két dolgot mutat: egyrészt azt, hogy mennyire rossz a helyzet a fő exportpiacokon, köztük Németországban, másrészt azt, hogy a magyarok is "abbahagyták a vásárlást" a fogyasztói bizalom megrendülése nyomán.

Arra a kérdésre, hogy a vártnál rosszabb ipari adat nem utalhat-e a mélypont vártnál korábbi elérésére és utána a piaci várakozásnál korábbi kilábalásra, Shearing nemmel válaszolt, mondván, a termelési adatsor inkább azt jelzi, hogy a recesszió mélyebb lesz az eddigi előrejelzéseknél.

A Capital Economics londoni elemzője szerint már a magyarországi költségvetési megszorítás korábbi időszakában is csak az euróövezeti kereslet mentette meg a magyar gazdaságot a recessziótól, tekintettel azonban a nyugat-európai gazdaság jelenlegi rossz állapotára, "ez most nem fog megtörténni".

A ház mostani előrejelzése az, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) jövőre 1,5 százalékkal csökken, de Shearing szerint a nyugat-európai recesszió miatt a magyarországi visszaesés mértéke meghaladhatja a 3 százalékot is.
Londoni elemzők mélyebb recesszióra számítanak (Oldaltörés)


A kormányzati prognózisnál borúlátóbb magyar GDP-előrejelzésekkel más nagy londoni házak is előálltak már. A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének éppen e héten közölt, 2009-re szóló térségi előrejelzése Magyarországra 2 százalékos visszaesést jósolt.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a múlt hónapban Budapesten tettek tájékozódó látogatást, és erről Londonban kiadott összefoglalójukban úgy fogalmaztak: az MNB és a pénzügyminisztérium egyaránt "viszonylag mérsékelt", éves összevetésben 1-2 százalékos GDP-csökkenést vár reálértéken jövőre, és "meglepődtek", amikor a JP Morgan elemzői annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a visszaesés ennek akár a kétszerese is lehet.

Az új ipari termelési adat várható pénzügypolitikai reakciójáról Neil Shearing pénteken azt mondta: a visszaesés és a globális nyersanyag-árzuhanás olyan mértékű, hogy az infláció már a forint gyengülése ellenére sem aggodalom forrása, így jövőre várhatóan 7,00 százalékra süllyedhet a magyarországi jegybanki kamat.

Ugyancsak komoly pénzügypolitikai enyhítést jósolt a pénteki ipari termelési adatok ismertetése után Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni feltörekvő piaci közgazdásza. Sampson az MTI-nek úgy fogalmazott: jóllehet az ipari termelés önmagában még nem feltétlenül utal arra, hogy a magyar gazdaság már recesszióban van - ezt sokkal több tényező határozza meg -, az azonban "nagyon valószínűtlen", hogy Magyarország jövőre el tudja kerülni a recessziót.

A recesszió mélységét az elemző szerint egyelőre nagyon nehéz megítélni; ez függ egyebek mellett attól is, hogy milyen mértékű lesz jövőre a hitelkiáramlás a gazdaságba.

A pénzügypolitikai kilátásokról az HSBC londoni közgazdásza számszerű előrejelzés nélkül azt mondta: várakozása az, hogy az MNB az októberi 3,00 százalékpontos emelést "viszonylag rövid időn belül" leépíti, és utána is még "jelentős mértékű" kamatcsökkentésre lesz mód.

Londoni elemzői körökben általános várakozás az agresszív magyarországi kamatcsökkentés, ennek mértékéről azonban eltérnek a vélemények. A legerőteljesebb jóslatok között van a Merrill Lynch bankcsoporté, amely e héten Londonban kiadott térségi előrejelzésében azt írta: várakozása szerint 2009-ben a magyarországi jegybanki kamatszint a jelenlegi felére, 5,50 százalékra csökken.