Gázvita: szükségállapot Szlovákiában, korlátozás Lengyelországban
A szlovák kormány kedden kora délután szükségállapotot rendelt el a gázellátásban, miután 70 százalékkal csökkent az országnak szállított földgáz mennyisége, jelentették be Pozsonyban a gazdasági minisztériumban. Lengyelországban is korlátozásokra készülnek: a kormány jóváhagyta a vezető gázszolgáltató, a PGNiG kérését az ipari felhasználás korlátozására.
A szükségállapot keretében felkészülnek az ipari nagyfogyasztók ellátásának korlátozására, ha a helyzet nem rendeződnék hamarosan. A kormány mindent megtesz azért, hogy a háztartások, a kórházak és az iskolák ne szenvedjenek hiányt.
Lengyelországban is korlátozásokra készülnek: a kormány jóváhagyta a vezető gázszolgáltató, a PGNiG kérését az ipari felhasználás korlátozására. A miniszterelnök-helyettes keddi kora délutáni tájékoztatása szerint a nagy ipari fogyasztók kevesebb gázt fognak kapni, miután Oroszországból a szerződéses mennyiségnek mindössze 15 százaléka érkezik.
Ausztriába a várt mennyiségnek mindössze 10 százaléka érkezett, Olaszországba kevesebb, mint 20 százaléka.
Kedd délelőtt Németországba és Csehországba is csökkent az Oroszországból érkező gáz mennyisége. Az E.ON német energetikai cég délelőtt arról számolt be, hogy az elmúlt órákban az országba irányuló vezetékeken keresztül a korábbinál kevesebb földgáz érkezett, mindennek pontos mennyiségét azonban nem közölték.
Szakértők szerint ugyanakkor a németországi ellátás egyelőre nincs veszélyben. Az ország ugyanis megfelelő tartalékokkal rendelkezik, a készlet nagysága állítólag mintegy 3 hónapra elegendő, s körülbelül megfelel a 2007-es fogyasztás mintegy negyedének.
Berlini hivatalos körökben ugyanakkor mind nagyobb a megütközés amiatt, hogy Oroszország nem tesz eleget nemzetközi szállítási kötelezettségeinek. Az orosz-ukrán vitában Berlin hivatalosan nem foglalt állást, a szemben álló feleket ugyanakkor haladéktalan tárgyalásokra szólította fel. Berlinben elvárják, hogy Moszkva maradéktalanul teljesítse a nemzetközi szerződések alapján vállalt szállítási kötelezettségeit.
Michael Glos gazdasági miniszter kedden délután tárgyal Berlinben a Gazprom elnökhelyettesével, Alekszandr Medvegyevvel. Előzőleg a német miniszter Moszkvát és Kijevet azonnali tárgyalásokra szólította fel.
Mintegy 70 százalékkal csökkentek kedden délelőtt az orosz földgázszállítások Csehországba is. Martin Chalupsky, az RWE Transgas gázimportőr szóvivője szerint a helyzet folyamatosan romlik.
"A helyzetet folyamatosan elemezzük, de a szállítások jelentős csökkentésének konkrét okait pontosan nem ismerjük. Csak annyit tudunk biztosan, hogy a kelet-szlovákiai Nagykaposon lévő gáztárolóba sokkal kevesebb orosz földgáz érkezik Ukrajnából, mint korábban" - mondta sajtóértekezleten Chalupsky. Vasárnap öt százalékkal, hétfőn pedig 9,5 százalékkal kapott kevesebb orosz földgázt Csehország.
"Az ukrán-szlovák határon percről percre romlik a helyzet, s szeretnénk erről a kérdésről konkrét tárgyalásokat folytatni az illetékesekkel" - közölte telefonon a közszolgálati televízióval Martin Ríman, cseh ipari és kereskedelmi miniszter, aki az Európai Unió küldöttsége élén Kijevben tartózkodik. A delegáció hétfőn este találkozott az ukrán kormány képviselőivel, s a nap folyamán újabb tárgyalásokra kerül sor.
A cseh hatóságok bejelentették: a csökkentett gázszállítások pillanatnyilag nem érintik a gázellátást, mert az országnak mintegy 100 napra elegendő tartaléka van. Hasonló nagyságúak a kőolajtartalékok is.
Közben Viktor Juscsenko ukrán államfő sajtóirodáján keresztül hivatalosan is értesítette az európai országokat, hogy a Gazprom kedd reggel jelentősen csökkentette gázszállításait, és szerinte Oroszország tovább mérsékli, sőt, talán teljes egészében leállítja az Ukrajnán át Európába irányuló tranzitszállításokat.