Balti köztársaságok leminősítésére készül a Moodys

4 perc

2009.02.10. 14:45

Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Litvánia és Észtország adósosztályzatait kedden a Moody's Investors Service a két balti köztársaságban várható súlyos recesszióra hivatkozva. A litván pénzügyi kormányzat azonban reméli, hogy sikerül elkerülni a leértékelést.

A nemzetközi hitelminősítő döntése az "A2/P-1" szintű litván deviza- és beladósi, valamint Észtország "A1"-es devizakötvény-osztályzatára vonatkozik. Mindkét besorolás még az elsőrendű kategóriában van, és egy fokozattal történő rontásuk esetén abban is maradnának.

A litván pénzügyminiszter, Algirdas Semeta Brüsszelben azt mondta, hogy megbeszélik a hitelminősítővel mindazokat az intézkedéseket, amelyekkel a költségvetést akarják stabilizálni és a gazdasági fellendülést ösztönözni. „Úgy véljük, intézkedéseinkkel fenntartható a makrogazdasági helyzet és Litvánia adósosztályzata” – mondta a miniszter. Sőt azt: remélik, hogy mégsem kell segítséget kérni az IMF-től.

A felülvizsgálatok bejelentéséhez fűzött, Londonban kiadott indoklás szerint a Moody's attól tart, hogy Litvániát a szovjet összeomlás óta nem tapasztalt mélységű recesszió sújthatja 2009-2010-ben. Az elemzés szerint a Litvániát ért sokk mérete már felveti azt az aggodalmat, hogy a litván gazdasági modell szerkezeti szintű sérüléseket szenvedhetett.

Az országban jelenlévő skandináv bankok likviditáshiánya és az EU-tagállamok recessziója olyan időszakban érte a litván gazdaságot, amikor az már egyébként is valamelyest sérülékeny volt.

Ebben a helyzetben a GDP-arányos litván folyómérleg-hiány, amely 2007-ben 15 százalékon tetőzött, jó eséllyel már jövőre szinte teljesen eltűnik, ahogy a bizalom elpárolgása nyomán a banki tőkebeáramlások elapadnak. A nagyon gyors egyensúlyi kiigazítás ára azonban a foglalkoztatás, a beruházások és a kormányzati bevételek nagymértékű zuhanása lesz, jósolják a Moody's elemzői.

A hitelminősítő szerint a litván kormány arra kényszerülhet, hogy rendkívüli hitelmegállapodásról kezdjen tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és/vagy az EU-val, ha a gazdasági helyzet a vártnál is nagyobb mértékben romlik, vagy tovább szűkül a likviditás a nemzetközi tőkepiacokon.

A Moody's szerint egy ilyen hitelprogrammal a kormány alacsony költségű finanszírozáshoz jutna, és valószínűleg a befektetői bizalom is erősödnék középtávon.

Az észt adósosztályzat felülvizsgálatához fűzött elemzésben is az áll, hogy a Moody's szerint a sokk puszta mérete miatt "súlyosan sérülhetett" az ország gazdasági modellje, ami a hosszú távú növekedési kilátásokat és a kormány pénzügyi erejét is gyengítheti. A hitelminősítő szerint a már tavaly elkezdődött észt recesszió mély és elhúzódó lesz.

A cég megállapítja ugyanakkor azt is, hogy Észtország a legtöbb környező gazdaságnál jobb helyzetben van a hitelválság hatásainak kezeléséhez; az észt kormánynak jelentős eszközállománya van, és szinte adósság nélkül lépett be a recessziós időszakba.

Emellett Észtország akár már 2011-ben csatlakozhat az euróövezethez, ha a kormánynak a következő két évben sikerül „az EU-bizottság megelégedésére szolgáló szinten” ellenőrzése alatt tartania a költségvetési hiányt, áll a Moody's elemzésében.

A londoni elemzői közösségben általános az a vélemény, hogy Kelet-Európán belül a baltiakat fenyegeti a legmélyebb recesszió az elmúlt évek jórészt fogyasztásra és ingatlanpiaci beruházásokra épült gyors növekedése után.

A térség országainak hosszú futamú adóskockázati besorolásai

S&P

Fitch

Moody's

Magyarország

BBB

BBB

A3

Csehország

A

A plusz

A1

Szlovákia

A plusz

A plusz

A1

Szlovénia

AA

AA

Aa2

Lengyelország

A mínusz

A mínusz

A2

Románia

BB plusz

BB plusz

Baa3

Oroszország

BBB

BBB

Baa1

Horvátország

BBB mínusz

BBB mínusz

Baa3

Bulgária

BBB

BBB mínusz

Baa3

Ukrajna

B plusz

B plusz

B1

Észtország

A

A mínusz

A1

Lettország

BBB mínusz

BBB mínusz

Baa1

Litvánia

BBB plusz

A mínusz

A2

Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza – februárra szóló világgazdasági prognózisában a három országra együttes átlagban 4,6 százalékos GDP-visszaesést jósol 2009 egészére, és jövőre is csak zéró növekedést vár.

A cég szerint a balti térségen belül Lettország a „legbetegebb”, a lett gazdaság várhatóan 2011 előtt nem kezd növekedni.

A Fitch Ratings európai hitelminősítő által a felzárkózó térség szuverén adósi "forró pontjairól" minap Londonban tartott helyzetértékelésen Ed Parker, a cég feltörekvő európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója úgy fogalmazott, hogy a balti köztársaságok a hitelválság „legnagyobb térségi áldozatai”. Parker kiemelte, hogy tavaly Lettország és Litvánia adósbesorolása is két fokozattal romlott a Fitch listáján.

Lettország szuverén devizaadósi osztályzatát a Fitch súlyos pénzügyi-gazdasági válság kockázatára figyelmeztetve a még épphogy befektetésre ajánlott sáv alsó határára, "BBB mínusz"-ra süllyesztette, ráadásul a gyengébb osztályzat is negatív kihatású figyelőlistára került, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére.

Ha Lettország adósosztályzatát a Fitch a jelenlegi szintről tovább csökkenti, azzal a lett gazdaság besorolása átkerülne a befektetési szint alatti, spekulatív sávba, Románia után másodikként az EU-ban.