Nagycsécs és Tatárszentszentgyörgy: hasonlóságok az elkövetésben

2 perc

2009.02.23. 16:14

A roma vezetők a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság után azonnal párhuzamot vontak a tavaly november elején, Nagycsécsen történt kettős gyilkossággal, amikor hasonló körülmények között, szintén sörétes fegyverrel lőttek agyon egy cigány testvérpárt, miután rájuk gyújtották a házukat. A hvg.hu megpróbálja összevetni a két esetet.

A tatárszentgyörgyi gyilkosság

Részletek a tragédiáról

Tatárszentgyörgyön február 23-án éjjel leégett egy roma család háza, amit – a rendőrség elsődleges információi szerint – elektromos zárlat okozott. A tűzből menekülő ötfős Csorba-család tagjaira – szemtanúk állítása szerint – ismeretlenek rálőttek. A lövések eltalálták a 27 éves családfőt és öt éves kisfiát, mindketten az életüket vesztették.


A Borsod megyei Nagycsécsen 2008. november 3-án szintén tűz ütött ki a faluszéli cigánytelepen lakó Nagy család házában. A berendezés a házba bedobott Molotov-koktél miatt vált a lángok martalékává. Miközben a család megpróbált kijutni az épületből, kettejüket, egy 40 éves nőt és egy 43 éves férfit ismeretlenek lelőttek.



Faluszéli házak

Tatárszentgyörgy
© MTI
Mindkét tragédia áldozatai a település szélén laktak (lásd a fenti térképeket), éles lőfegyverből adták le rájuk a halálos lövéseket. Azt, hogy milyen típusú fegyverről van szó, sem a borsodi, sem a Pest megyei rendőrök nem árulták el. Ám az utóbbi esetben a helyszínen sörétes fegyverből származó hüvelyt, s sörétet találtak.

Tatárszentgyörgyön Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnökének nyilatkozata szerint láttak egy fekete terepjárót, amelyből az áldozatok házát figyelték. Ezt az információt még senki sem erősítette meg, s bár Kolompár azt állítja, Nagycsécsen is láttak hasonló autót a tragédiát megelőzően, az akkori gyilkosságról szóló beszámolókban ennek nincs nyoma.
 
Nagycsécs
© Stiller Ákos
Rendezett családi helyzet

A két kettős gyilkosság indítékáról semmit sem tudni. A Nagycsécsen történt tragédia után találgatások röppentek fel arról, hogy bosszú vagy uzsorakölcsön állt-e a háttérben, de a nyomozás során ezek egyike sem igazolódott be.

A tatárszentgyörgyi Csorba-családnak a polgármester közlése szerint nem voltak haragosai és nem segélyből éltek, így ennek a bűncselekménynek az okai még rejtélyesebbek, és lehet, hogy a megoldásban nem segít a rendőrség részéről felajánlott, a nagycsécsi díjkitűzéssel azonos, tízmillió forintos nyomravezetői díj sem.