Marad a génmódosított növények tilalma
Elvetették az Európai Unió tagországai hétfőn az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, hogy Magyarország és Ausztria szüntesse meg bizonyos génmódosított növények termesztésének és vetőmagimportjának tilalmát.
Sólyom elégedett |
Az államfő üdvözli, hogy az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa a génmódosított kukoricafajta köztermesztésére vonatkozó magyar kereskedelmi és termesztési tilalom fenntartása mellett foglalt állást - mondta Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője. Emlékeztetett arra, hogy a köztársasági elnök február 19-én levélben fordult több európai államfőhöz a génmódosított kukorica magyarországi termelésére és forgalomba hozatalára vonatkozó moratórium fenntartása érdekében. A köztársasági elnök a zöld elnökök informális hálózatának kezdeményezőjeként úgy gondolja, a génmódosított élő szervezetek nem szokványos kereskedelmi árucikkek. Ha egyszer kikerülnek a természetbe, terjedésük, szaporodásuk, génjeik további változása ellenőrizhetetlenné válik az ember számára. |
Jelentős magyar sikerként értékelte a tilalom fenntartását Gőgös Zoltán. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára emlékeztetett arra: Magyarországnak igen sok "munkája" volt abban, hogy az uniós tagállamok nagyobbik hányadát meggyőzze arról, szükséges a GMO-mentesség további fenntartása Magyarországon. - Ez az agrárdiplomáciai tevékenység végül is meghozta a gyümölcsét - húzta alá Gőgös.
Magyarországon így továbbra is tilos a MON810-es GM-kukorica termesztése. A minisztériumi vezető ugyanakkor utalt arra, hogy ha más döntés született volna, arra is volt forgatókönyve az országnak, mivel Magyarországon létezik egy úgynevezett együttermesztési törvény, amely szigorú előírásokat tartalmaz a génmódosított növények belföldi termesztésére. Ennek alkalmazására azonban pillanatnyilag nincs szükség.
Gőgös egyben emlékeztetett arra is, hogy a génmódosított növényekkel kapcsolatban még nincs végiggondolva minden lehetőség, annak ellenére, hogy a világban már sok helyen termesztik azokat.
Magyarország esetében az EU-miniszterek két év alatt másodszor utasították el a tilalmat magában foglaló védzáradék megszüntetésének kezdeményezését.
Bécs esetében ez már a negyedik voksolás volt 2005 nyara óta, és a harmadik sikeres. Az ezt megelőző határozat nyomán - amely a szavazatok túlságosan szoros megoszlása miatt visszaadta a döntés jogát a brüsszeli bizottságnak - az országnak bele kellett egyeznie egyes fajták importjába, a termesztési tilalom fenntartása mellett.